Polacy pracujących na Wyspach mogą legalnie otrzymywać emeryturę angielską. Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy i dowiedz się jak załatwić wszystkie formalności. Angielska emerytura dla Polaków wcale nie jest nieosiągalna – sprawdź jak ją uzyskać!

Temat emerytur jest wyjątkowo ważny, dlatego aby ułatwić czytelność artykułu, na samym jego końcu dodaliśmy listę przydatnych linków do stron rządowych. Warto również klikać w podkreślone zwroty, gdyż kierują one do źródeł wszystkich podanych informacji. Dzięki temu możesz samodzielnie dalej pogłębiać swoją wiedzę na ten temat, a w rezultacie otrzymać najlepsze z możliwych dostępnych świadczeń.

Ważne! 

W artykule wyjaśniamy wyłącznie kwestie związane z emeryturą państwową, czyli State Pension. Porady nie dotyczą więc emerytur prywatnych, bardzo popularnych na Wyspach Brytyjskich. Wyróżniamy podstawową emeryturę („Basic Pension”) oraz nową emeryturę („New Pension”). Obecnie „New Pension” wynosi 164,35 funtów na tydzień.

emerytura angielska

Prawo do angielskiej emerytury dla Polaków

Zgodnie z przepisami prawo do pobierania brytyjskiej emerytury ma każdy, kto przepracował na Wyspach co najmniej 10 lat i osiągnął wiek emerytalny1. Jeśli w Twoim przypadku ten okres jest krótszy, to mamy dobrą wiadomość. Wielka Brytania nadal należy do Unii Europejskiej, a to oznacza, że musi respektować tzw. koordynację systemów emerytalnych2. Co z tego wynika?

Otóż do lat składkowych zaliczają się zarówno te przepracowane w UK, jak i np. w Polsce czy innym kraju unijnym. Jeśli więc masz na koncie przepracowanych 5 lat na Wyspach, to brytyjski ZUS weźmie pod uwagę także lata z innego kraju. Gdy uzbiera się ich co najmniej 10, nabędziesz prawo do otrzymywania brytyjskiej emerytury, ale tylko za lata faktycznie przepracowane w UK (w tym przypadku 5 lat)3.

Pamiętaj!

Emerytury w krajach unijnych są obliczane niezależnie przez państwowe instytucje emerytalne. Oznacza to, że będziesz otrzymywać osobne świadczenie z UK i osobne np. z ZUS4.

Warto także wiedzieć, że w UK obowiązuje coś takiego, jak zredukowana emerytura państwowa5. Prawo do niej nabywają osoby, które przepracowały co najmniej 7,5 lat składkowych. Sama wysokość emerytury państwowej nie jest uzależniona od wysokości zarobków czy wysokości składek wpłaconych na National Insurance Contribution.

Jak złożyć wniosek o emeryturę z UK mieszkając w Polsce?

Na szczęście nie musisz tego robić w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieszkasz w Polsce i jesteś już w wieku emerytalnym, to wystarczy, ze złożysz wniosek o przyznanie emerytury w polskim ZUS6. Automatycznie trafi on także do pozostałych państw członkowskich, w których pracowałeś i opłacałeś składki w przeszłości.

Do złożenia wniosku o emeryturę z ZUS i z UK będzie Ci potrzebnych kilka dokumentów. Na początek musisz wypełnić formularz ZUS Rp-1E7, który składasz w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Załącznikami do formularza są:

 • Formularz unijny E 207 PL8– jest to dokument opisujący przebieg ubezpieczenia wnioskodawcy. W punkcie 7 opisujesz okresy pracy i ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii,
 • Potwierdzenie okresu składkowego9 – w przypadku osób pracujących w przeszłości na Wyspach mogą to być np. payslipy, P60, P45 czy NI Record Statement,
 • Potwierdzenie nabycia prawa do polskiej emerytury – zwykle są to świadectwa pracy czy legitymacje ubezpieczeniowe.

Pamiętaj!

Niekompletność dokumentów uniemożliwi Ci złożenie wniosku emerytalnego i rozpoczęcie procedury w brytyjskim ZUS. Zanim udasz się do oddziału z formularzem, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne potwierdzenia.

Warto zwrócić uwagę, że emerytura przyznana przez polski ZUS nie ma wpływu na wysokość świadczenia z UK i odwrotnie. Obowiązuje tutaj unijna zasada równego traktowania wszystkich obywateli.

brytyjska emerytura dla polaków

Czy mogę pobierać polską emeryturę i nadal pracować w UK?

Jeśli nadal pracujesz w UK, to Twoja emerytura z ZUS zostanie zawieszona – Polskie prawo uniemożliwia przechodzenie na emeryturę osobom czynnym zawodowo. Nawet jeśli nabędziesz prawa emerytalne w Polsce, a nadal pracujesz na Wyspach, Twoje świadczenie zostanie zawieszone. Musisz się wówczas zdecydować, na czym bardziej Ci zależy10. Pamiętaj, że w UK możesz pracować po przekroczeniu wieku emerytalnego i zacząć pobierać State Pension bez konieczności opłacania składek National Insurance.

Czy Brexit coś zmieni w kwestii emerytur dla Polaków w UK?11

Trudno to jednoznacznie ocenić, ponieważ nie znamy dokładnej procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Można jednak podejrzewać, że urzędnicy wypracują takie rozwiązania, które nie będą w żaden sposób uderzać w zwykłych ludzi. Trudno się spodziewać, że nagle po Brexicie wszyscy obcokrajowcy, którzy nabyli prawa emerytalne w UK, z miejsca je stracą. Byłoby to nieracjonalne i zwyczajnie nieuczciwe12.

Być może jednak pojawi się konieczność składania osobnych wniosków emerytalnych w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Nie wiadomo też, czy UK będzie honorować lata składkowe z Polski. Są to pytania, na które obecnie nie ma odpowiedzi. Dlatego ten poradnik dedykujemy przede wszystkim osobom, które lada moment będą wnioskować o emeryturę z Wielkiej Brytanii, mieszkając nad Wisłą.

Jeśli natomiast jesteś, drogi Czytelniku, młodym człowiekiem i do emerytury zostało Ci jeszcze kilkadziesiąt lat, to miej na uwadze jedno: wszystkie kraje regularnie „majstrują” przy swoich systemach emerytalnych, bo wypłata świadczeń jest dla nich zbyt dużym obciążeniem. Dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie odkładania pieniędzy na prywatną emeryturę. O opcjach dostępnych w UK przeczytasz w TYM artykule.

Transfer angielskiej emerytury do Polski

Kończysz pracę w Anglii i planujesz udać się na spokojną emeryturę w Polsce? Gratulujemy! Pamiętaj, że dzięki EasySend szybko i za darmo wyślesz zgromadzone dotychczas oszczędności do Polski. Każdy pierwszy i co 10-ty przelew FAST realizujemy zupełnie bez opłat – na dodatek po świetnym kursie! Sprawdź jakie to wygodne – na szczęście czasy przewożenia oszczędności zaszytych w kieszeni dawno minęły, teraz taki przelew wykonasz bardzo prosto, a pieniądze będą na koncie jeszcze tego samego dnia. Sprawdź dlaczego EasySend jest godne Twojego zaufania:

Inne informacje o emeryturach angielskich dla Polaków

Tutaj znajdziesz wszystkie źródła podanych informacji – zachęcamy do pogłębiania wiedzy w tym temacie. Jeśli przyjdą Ci do głowy pytania związane z angielską emeryturą, napisz je w komentarzu – nasi specjaliści postarają się rozwiać wszystkie wątpliwości.

 1. https://www.gov.uk/new-state-pension
 2. http://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury-i-renty-dla-osob-pracujacych/zamieszkalych-za-granica/zasady-przyznawania-emerytur-i-rent-dla-osob-pracujacych-w-panstwach-ue/efta/przepisy-prawa-o-unijnej-koordynacji-swiadczen-emerytalno-rentowych
 3. https://www.gov.uk/new-state-pension/living-and-working-overseas
 4. https://europa.eu/youreurope/citizens/work/retire-abroad/state-pensions-abroad/index_en.htm
 5. https://www.gov.uk/government/publications/your-new-state-pension-explained/your-state-pension-explained
 6. http://powroty.gov.pl/-/emerytura-8512
 7. http://www.zus.pl/eu/wzory-formularzy/emerytury-renty/przyznanie-emerytury/-/publisher/details/1/wniosek-emp/72569
 8. http://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury-i-renty-dla-osob-pracujacych/zamieszkalych-za-granica/zasady-przyznawania-emerytur-i-rent-dla-osob-pracujacych-w-panstwach-ue/efta/formularze/-/publisher/details/1/informacje-dotyczace-przebiegu-ubezpieczenia-osoby-ubezpieczonej-e-207-pl/E-207-PL
 9. https://www.gov.uk/government/publications/national-insurance-statement-of-national-insurance-contributions-ca3916
 10. http://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury-i-renty-dla-osob-pracujacych/zamieszkalych-za-granica
 11. House of Commons Library, Brexit and State Pensions, BRIEFING PAPER, Number CBP-07894, 11 December 2017
 12. https://www.pwc.co.uk/the-eu-referendum/what-brexit-means-for-pensions.html

Oceń przydatność tego artykułu