Emerytura angielska dla Polaków w 2020 roku

Polacy pracujących na Wyspach mogą legalnie otrzymywać emeryturę angielską. Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy i dowiedz się jak załatwić wszystkie formalności. Angielska emerytura dla Polaków wcale nie jest nieosiągalna – sprawdź jak ją uzyskać!

Temat emerytur jest wyjątkowo ważny, dlatego aby ułatwić czytelność artykułu, na samym jego końcu dodaliśmy listę przydatnych linków do stron rządowych. Warto również klikać w podkreślone zwroty, gdyż kierują one do źródeł wszystkich podanych informacji. Dzięki temu możesz samodzielnie dalej pogłębiać swoją wiedzę na ten temat, a w rezultacie otrzymać najlepsze z możliwych dostępnych świadczeń.

Ważne! 

W artykule wyjaśniamy wyłącznie kwestie związane z emeryturą państwową, czyli State Pension. Porady nie dotyczą więc emerytur prywatnych, bardzo popularnych na Wyspach Brytyjskich. Wyróżniamy podstawową emeryturę („Basic Pension”) oraz nową emeryturę („New Pension”). Obecnie „New Pension” wynosi 164,35 funtów na tydzień.

emerytura angielska

Prawo do angielskiej emerytury dla Polaków

Zgodnie z przepisami prawo do pobierania brytyjskiej emerytury ma każdy, kto przepracował na Wyspach co najmniej 10 lat i osiągnął wiek emerytalny1. Jeśli w Twoim przypadku ten okres jest krótszy, to mamy dobrą wiadomość. Wielka Brytania nadal należy do Unii Europejskiej, a to oznacza, że musi respektować tzw. koordynację systemów emerytalnych2. Co z tego wynika?

Otóż do lat składkowych zaliczają się zarówno te przepracowane w UK, jak i np. w Polsce czy innym kraju unijnym. Jeśli więc masz na koncie przepracowanych 5 lat na Wyspach, to brytyjski ZUS weźmie pod uwagę także lata z innego kraju. Gdy uzbiera się ich co najmniej 10, nabędziesz prawo do otrzymywania brytyjskiej emerytury, ale tylko za lata faktycznie przepracowane w UK (w tym przypadku 5 lat)3.

Pamiętaj!

Emerytury w krajach unijnych są obliczane niezależnie przez państwowe instytucje emerytalne. Oznacza to, że będziesz otrzymywać osobne świadczenie z UK i osobne np. z ZUS4.

Warto także wiedzieć, że w UK obowiązuje coś takiego, jak zredukowana emerytura państwowa5. Prawo do niej nabywają osoby, które przepracowały co najmniej 7,5 lat składkowych. Sama wysokość emerytury państwowej nie jest uzależniona od wysokości zarobków czy wysokości składek wpłaconych na National Insurance Contribution.

Jak złożyć wniosek o emeryturę z UK mieszkając w Polsce?

Na szczęście nie musisz tego robić w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieszkasz w Polsce i jesteś już w wieku emerytalnym, to wystarczy, ze złożysz wniosek o przyznanie emerytury w polskim ZUS6. Automatycznie trafi on także do pozostałych państw członkowskich, w których pracowałeś i opłacałeś składki w przeszłości.

Do złożenia wniosku o emeryturę z ZUS i z UK będzie Ci potrzebnych kilka dokumentów. Na początek musisz wypełnić formularz ZUS Rp-1E7, który składasz w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Załącznikami do formularza są:

 • Formularz unijny E 207 PL8– jest to dokument opisujący przebieg ubezpieczenia wnioskodawcy. W punkcie 7 opisujesz okresy pracy i ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii,
 • Potwierdzenie okresu składkowego9 – w przypadku osób pracujących w przeszłości na Wyspach mogą to być np. payslipy, P60, P45 czy NI Record Statement,
 • Potwierdzenie nabycia prawa do polskiej emerytury – zwykle są to świadectwa pracy czy legitymacje ubezpieczeniowe.

Pamiętaj!

Niekompletność dokumentów uniemożliwi Ci złożenie wniosku emerytalnego i rozpoczęcie procedury w brytyjskim ZUS. Zanim udasz się do oddziału z formularzem, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne potwierdzenia.

Warto zwrócić uwagę, że emerytura przyznana przez polski ZUS nie ma wpływu na wysokość świadczenia z UK i odwrotnie. Obowiązuje tutaj unijna zasada równego traktowania wszystkich obywateli.

brytyjska emerytura dla polaków

Czy mogę pobierać polską emeryturę i nadal pracować w UK?

Jeśli nadal pracujesz w UK, to Twoja emerytura z ZUS zostanie zawieszona – Polskie prawo uniemożliwia przechodzenie na emeryturę osobom czynnym zawodowo. Nawet jeśli nabędziesz prawa emerytalne w Polsce, a nadal pracujesz na Wyspach, Twoje świadczenie zostanie zawieszone. Musisz się wówczas zdecydować, na czym bardziej Ci zależy10. Pamiętaj, że w UK możesz pracować po przekroczeniu wieku emerytalnego i zacząć pobierać State Pension bez konieczności opłacania składek National Insurance.

Czy Brexit coś zmieni w kwestii emerytur dla Polaków w UK?11

Trudno to jednoznacznie ocenić, ponieważ nie znamy dokładnej procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Można jednak podejrzewać, że urzędnicy wypracują takie rozwiązania, które nie będą w żaden sposób uderzać w zwykłych ludzi. Trudno się spodziewać, że nagle po Brexicie wszyscy obcokrajowcy, którzy nabyli prawa emerytalne w UK, z miejsca je stracą. Byłoby to nieracjonalne i zwyczajnie nieuczciwe12.

Być może jednak pojawi się konieczność składania osobnych wniosków emerytalnych w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Nie wiadomo też, czy UK będzie honorować lata składkowe z Polski. Są to pytania, na które obecnie nie ma odpowiedzi. Dlatego ten poradnik dedykujemy przede wszystkim osobom, które lada moment będą wnioskować o emeryturę z Wielkiej Brytanii, mieszkając nad Wisłą.

Jeśli natomiast jesteś, drogi Czytelniku, młodym człowiekiem i do emerytury zostało Ci jeszcze kilkadziesiąt lat, to miej na uwadze jedno: wszystkie kraje regularnie „majstrują” przy swoich systemach emerytalnych, bo wypłata świadczeń jest dla nich zbyt dużym obciążeniem. Dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie odkładania pieniędzy na prywatną emeryturę. O opcjach dostępnych w UK przeczytasz w TYM artykule.

Transfer angielskiej emerytury do Polski

Kończysz pracę w Anglii i planujesz udać się na spokojną emeryturę w Polsce? Gratulujemy! Pamiętaj, że dzięki EasySend szybko i za darmo wyślesz zgromadzone dotychczas oszczędności do Polski. Każdy pierwszy i co 10-ty przelew FAST realizujemy zupełnie bez opłat – na dodatek po świetnym kursie! Sprawdź jakie to wygodne – na szczęście czasy przewożenia oszczędności zaszytych w kieszeni dawno minęły, teraz taki przelew wykonasz bardzo prosto, a pieniądze będą na koncie jeszcze tego samego dnia. Sprawdź dlaczego EasySend jest godne Twojego zaufania:

Inne informacje o emeryturach angielskich dla Polaków

Tutaj znajdziesz wszystkie źródła podanych informacji – zachęcamy do pogłębiania wiedzy w tym temacie. Jeśli przyjdą Ci do głowy pytania związane z angielską emeryturą, napisz je w komentarzu – nasi specjaliści postarają się rozwiać wszystkie wątpliwości.

 1. https://www.gov.uk/new-state-pension
 2. http://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury-i-renty-dla-osob-pracujacych/zamieszkalych-za-granica/zasady-przyznawania-emerytur-i-rent-dla-osob-pracujacych-w-panstwach-ue/efta/przepisy-prawa-o-unijnej-koordynacji-swiadczen-emerytalno-rentowych
 3. https://www.gov.uk/new-state-pension/living-and-working-overseas
 4. https://europa.eu/youreurope/citizens/work/retire-abroad/state-pensions-abroad/index_en.htm
 5. https://www.gov.uk/government/publications/your-new-state-pension-explained/your-state-pension-explained
 6. http://powroty.gov.pl/-/emerytura-8512
 7. http://www.zus.pl/eu/wzory-formularzy/emerytury-renty/przyznanie-emerytury/-/publisher/details/1/wniosek-emp/72569
 8. http://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury-i-renty-dla-osob-pracujacych/zamieszkalych-za-granica/zasady-przyznawania-emerytur-i-rent-dla-osob-pracujacych-w-panstwach-ue/efta/formularze/-/publisher/details/1/informacje-dotyczace-przebiegu-ubezpieczenia-osoby-ubezpieczonej-e-207-pl/E-207-PL
 9. https://www.gov.uk/government/publications/national-insurance-statement-of-national-insurance-contributions-ca3916
 10. http://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury-i-renty-dla-osob-pracujacych/zamieszkalych-za-granica
 11. House of Commons Library, Brexit and State Pensions, BRIEFING PAPER, Number CBP-07894, 11 December 2017
 12. https://www.pwc.co.uk/the-eu-referendum/what-brexit-means-for-pensions.html

Oceń przydatność tego artykułu

You may also like...

70 komentarzy

 1. Avatar Wiesław napisał(a):

  W załączniku EMZ wymagane jest podanie numeru rachunku bankowego w Polsce dla potrzeb instytucji zagranicznej. Czy podanie tego rachunku spowoduje, że przyznana emerytura (w UK) będzie na takie konto w polskim banku automatycznie przesyłana?
  Mam swoje konto w banku angielskim (mieszkam w Polsce) i chciałbym, aby emerytura przyznana w UK była tam właśnie przesyłana. Jak to załatwić?

 2. Avatar Lakatus napisał(a):

  Czy w Anglii tak samo jak w Polsce można pracować (jeżeli tak to ile?) i pobierać jednocześnie angielską rente?

 3. Avatar HelaJ napisał(a):

  Witam
  Proszę o poradę bo nikt nie potrafi nam pomóc. Ojciec pobiera w UK emeryturę – state pension od 10 lat jest ona przesyłana na rachunek bankowy założony w banku UK ponieważ mieszka w Londynie.
  Od stycznia zamierza na stałe opuścić UK. Założył konto walutowe w Polsce by tam otrzymywać emeryturę w UK. Nikt w Londynie nie jest mu w stanie pomóc, jaki druk ma wypełnić i gdzie go odesłać by poinformować o zmianie nr rachunku bankowego z angielskiego na polski. Nadmieniam, że nie zna on dobrze angielskiego i nie jest w stanie się porozumieć. Czy może mi ktoś wskazać w jaki sposób ma poinformować w Wielkiej Brytanii instytucję o zmianie rachunku bankowego do wypłaty emerytury angielskiej? Dzwoniłam do ZUS w Polsce do Gdańska bo oni zajmują się emeryturami z Wielkiej Brytanii. Niestety oni twierdzą, że to należy zrobić w UK. Strony rządowe dot. emerytur w Wielkiej Brytanii przejrzałam, niestety nie nam tak dobrze angielskiego.
  Proszę o ratunek!!!

 4. Avatar Kawa napisał(a):

  Pytanie moje jest takie ,czy wyjezdzajac na stale z Anglii moge wybrac pieniadze i zrezygnowac w UK z emerytury ,przepracowalem 10 lat . Osiagajac wiek emerytalny 67lat .

 5. Avatar Sylvia napisał(a):

  Witam w Anglii pracuje 7 lat w tym roku wracam do Polski czy mogę sama opłacać sobie podstawowa emeryturę w Uk aby mieć pełne 10 lat składkowych w Uk?

 6. Avatar Uk2020 napisał(a):

  “emerytura przyznana przez polski ZUS nie ma wpływu na wysokość świadczenia z UK i odwrotnie”?
  Co to dokladnie oznacza?

 7. Avatar janek napisał(a):

  Witam, mam 62 lata . Od 2 lat nabyłem prawo do polskiej emerytury pomostowej (praca w warunkach szkodliwych ) . W Anglii mam przepracowanych 12 lat . Wg kalkulatora prawo do angielskiej emerytury przysługuje mi w maju 2023 r. Czy istnieje możliwość , aby nabyć prawo do pobierania emerytury angielskiej wcześniej niż w 2023 r. Czy mogę ewentualnie uzyskać nr kontaktowy do instytucji angielskiej zajmującej się tymi sprawami .

 8. Avatar Czester napisał(a):

  czy w UK jest możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę mam 62 lata i 15 lat pracy w UK

 9. Avatar Leon napisał(a):

  Witam proszę poradę. Otóż w wieku 65 lat otrzymalem emeryturę w Wielkiej Brytanii i nadal pracowałem. W rok później złożyłem wniosek o Polska emeryturą ale nie wypłacone mi ponieważ nie zwolniła się z pracy.Przeciez składając wniosek o Polską emeryturę byłem już emerytem więc dlaczego mnie zmuszano do zwolnienia się z pracy

  • Avatar Barbara Z napisał(a):

   Trzeba zakończyć pracę w uk na okres złożenia wniosku o emeryturę w Polsce.
   Ja tak zrobiłam i miałam przy sobie wydruk z zakończenia działalności, potem znów można podjąć pracę .

 10. Avatar Jr napisał(a):

  State pension to 129 funtów. Kwotę maksymalna wysokości 168 można otrzymać gdy podczas lat składkowych odprowadziło się odpowiednio dużo pieniędzy. Kwota 168 nie jest gwarantowana.

 11. Avatar Zdzislaw napisał(a):

  witam ,pobieram angielska emeryture i nadal pracuje,ale za jakis czas zamierzam zjechac do Polski na stale czy angielska emerytura przestanie mi byc wyplacana po opuszczeniu uk.Czy bede musial przekierowac ja do polskiego banku czy mogeja gromadzic na istniejacym rachunku w banku angielskim

 12. Avatar Lechista napisał(a):

  Pozwolę sobie uściślić kilka kluczowych kwestii, czytajac można wywnioskować że w UK wystarczy przepracować 10 lat żeby otrzymywać w przyszłości pełna emeryturę co oczywiście nie jest prawda, aby pobierać pełne świadzczenie trzeba przepracować 35 lat, za 10 lat pracy przysługuje cześć tej kwoty która podajecie w artykule (około 1/3), Ci biedni ludzie którzy przeczytaja ten artykuł sa wprowadzeni w blad i później będa powielać te bzdury w swoich środowiskach, jak już piszecie artykuł to podejdzcie do tego rzetelnie!

 13. Avatar MARIAN napisał(a):

  Witam, mam 63 lata,od 11 lat mieszkam w Angli i caly czas pracuje.W Polsce przepracowale 7 lat i mam na to dokument.Czy przechodzac na emeryture w Angli,zostanie mi doliczone te 7 lat ?

 14. Avatar Kris napisał(a):

  Witam chciałem się dowiedzieć czy po 6 latach. Pracy w Anglii wracam do Polski na stałe . Więc nie mam kompletnej emerytury Angielskiej . Mam wszystkie papiery które tu dostałem . Chodzi mi jak kiedyś będzie mi naliczane te 6 lat pracy . Polski ZUS nie bierze pod uwagę tych lat dzwoniłem i pytałem . Proszę o pomoc jak to można wytłumaczyć jak załatwić .

  • Avatar Jr napisał(a):

   Jest błędnie napisane. Podstawą do uzyskania pełnej state pension to 35 lat składkowych. Ale jeśli nie masz tylu lat to masz naliczane cząstkowe. W twoim przypadku 6/35.
   A prawo do cząstkowej emerytury uzyskujesz już po przepracowaniu jednego roku.

   • Avatar emeryt napisał(a):

    nie do konca jest to prawda. Ma pan prawo doplacic brakujace lata wstecz. Prosze sie skontaktowac z State Pension Service i oni pana poinformuja co trzeba zrobic.

 15. Avatar Andrzej napisał(a):

  Witam Przebywam w Anglii 13 lat w tym trzy lata tylko przepracowałem, bo ciężko zachorowałem dostawałemm do 23 lipca 20019 r PIP, ale kiedy prawdomównie zgłosiłem ze mam od grudnia polską emeryturę zabrano mi ten dodatek dla niepełnosprawnch tłumacząc, że skoro pobieram polską emeryturę to niech mi polska płaci inne zasiłki będac bardzo chorym zostałem tylko zpolską emeryturą w wysokości 240f na m-c proszę mi powiedzieć czy postąpono słusznie.

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Panie Andrzeju, w takiej sytuacji proszę zwrócić się o pomoc do Acas lub do prawnika, ja niestety nie mam aż tak specjalistycznej wiedzy w tym zakresie, bardzo mi przykro

 16. Avatar zenon napisał(a):

  w polsce przejscie na emeryture to 65 lat dla mojego rocznika , w anglii to 66 . czy jesli zdecyduje sie zjechac do polski to anglicy beda mi wyplacac emeryture po osiagnieciu 65 lat czy beda czekac rok az skoncze 66 ? nigdzie nie moge sie dowiedziec .

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Z tego co wiem, to emerytura angielska jest wypłacana niezależnie według angielskich przepisów, czyli od 66 roku życia

  • Avatar elzbieta napisał(a):

   bedziesz czekal ,moj maz musial osiagnac ten wiek, jezeli chodzi o załatwienie formalnosci to trzeba w Posce w zusie zgłosic fakt przepracowania w ue ,przeniosa pana do oddziału który zajmuje się emeryturą zagraniczną.wypełnienie formularzy z Angli przy użyciu tłumacza z telefonujest bardzo proste,dodam że po uzyskaniu wieku przez męża emeryturę z Angli i

   dostał bez żadnych komplikacji.musisz mieć skończone 65lat,a nie 66.

 17. Avatar Zdzislaw Kaminski napisał(a):

  Witam,pytam ponownie,czy mieszkajac w Polsce i pobierajac dwie emerytury bede zwolniony z pobierania podatku dochodowego i skladki zdrowotnej z Anglii?

 18. Avatar Roman napisał(a):

  Witam,
  Wprowadzacie Polaków w błąd! Po uzyskaniu emerytury w Polsce można jak najbardziej pracować w UK i dalej otrzymywać polską emeryturę. Kruczek jest jedynie w tym, że w dniu przejścia na emeryturę w Polsce musisz się zwolnić na jeden dzień i od następnego dnia możesz z powrotem zatrudnić się u tego samego pracodawcy. Oto cytat z oficjalnej strony ZUS:
  “Czy trzeba rozwiązać umowę o pracę, aby otrzymać emeryturę?
  Aby otrzymać emeryturę z ZUS musisz rozwiązać umowy o pracę ze wszystkimi pracodawcami, u których pracowałeś przed nabyciem prawa do emerytury. Rozwiązać musisz również umowy o pracę z pracodawcami w państwach członkowskich UE/EFTA. Jeśli tego nie zrobisz, wstrzymamy wypłatę Twojej emerytury do czasu, aż rozwiążesz stosunek pracy i przedstawisz nam dokument, który to potwierdzi.

  Jeśli otrzymasz już emeryturę z ZUS, możesz ponownie się zatrudnić, nawet u tego samego pracodawcy. Nadal będziemy wypłacać Ci emeryturę.”
  Koniec cytatu, Dziękuję:)

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Dziękujemy za komentarz, sprawdzimy te informacje i w razie potrzeby zaktualizujemy artykuł!

   • Avatar Roman napisał(a):

    Witam i dziękuję za uwagę. Ta informacja jest prawdziwa ponieważ dodatkowo dzwoniłem do specjalistki w centrali ZUS w Warszawie i dokładnie potwierdziła to co napisałem. Sprawa interesuje mnie ponieważ za półtora roku skończę 65 lat i chciałbym od razu pobierać polską emeryturę a na angielską emeryturę będę musiał pracować w UK do 66-go roku życia (jak będzie zdrówko). Myślę, że w podobnej sytuacji jest sporo osób więc sprawa jest dla nich bardzo ważna.
    Pozdrawiam

  • Avatar Malgorzata napisał(a):

   Mieszkam i pracuje w Anglii od 13 lat. Od roku pobieram emeryture w Polsce, ale zeby ja dostac musialam zwolnic sie w Anglii z pracy. W chwili obecnej pracuje ponownie i rownoczesnie otrzymuje emeryture z Polski

 19. Avatar Anna napisał(a):

  Pracuje w Angli 14 lat mam 65 lat jak mam zalatwic emeryture angielska. W Polsce mam zawieszona bo pracuje jak sie zwolnienie to mi odwiesza w Polsce

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Z tego co wiem, to wystarczy złożyć wniosek w polskim ZUS-ie – automatycznie trafi on także do pozostałych państw członkowskich, w których Pani pracowała i opłacała składki w przeszłości. Ale na pewno warto skontaktować się bezpośrednio z polskim lub angielskim ZUS-em, tam na pewno udzielą Pani odpowiedzi na wszystkie pytania 🙂

 20. Avatar Darek napisał(a):

  W Polsce mam przepracowane 23 lata a w Anglii pracowalam 7 miesiecy.Cz ten czas bedzie wliczany do emerytury czy za ten czas anglia jest zobowiazana placic mi swiadczenie emerytalne,skladki tam odstawialem i mam roczne rozliczenie na P60,prosze o udzielenie informacji za co dziekuje.

 21. Avatar grazyna bubak napisał(a):

  witam p. Basiu czy przypadkiem jest taka wyciagnac składki z angielskiego zus zrzekajac sie emerytury angielskiej jestem juz w polsce i mam polska emeryture

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Z tego co się orientuję, to emeryturę polską i angielską otrzymuje się niezależnie od siebie. W sprawie “wyciągnięcia” składek musiałaby Pani skontaktować się z brytyjskim ZUS-em, niestety nie wiem co w tej kwestii mogę podpowiedzieć

 22. Avatar Bogusia napisał(a):

  Mam 60 lat.W Polsce pracowałam 30 lat.Od13 lat mieszkam w Anglii przepracowalam 10 lat.ZUS-ie w lipcu składam wniosek o emeryturę Polska.Czy muszę dołączyć dokumenty Angielskie?jeżeli tak to czy stracę szanse na emeryturę Angielska?

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Emerytury w krajach unijnych są obliczane niezależnie przez państwowe instytucje emerytalne – świadczenia z UK i z Polski rozlicza się oddzielnie. Przed złożeniem dokumentów warto jednak zadzwonić do ZUS-u i dokładnie o wszystko wypytać, ja niestety nie jestem prawnikiem.

 23. Avatar Elzbieta kuj-pom napisał(a):

  Witam, mam 66 lat i polską emeryturę za 20 lat pracy, w Angli pracowałam jako samozatrudniona 4 lata i 8 miesięcy, złożyłam wniosek o emeryture do WB, czy należy mi się emerytura angielska, bardzo proszę o odpowiedz.

  • Avatar Elzbieta kuj-pom napisał(a):

   Elzbieta kuj-pom 10 czerwca 2019 o 14:06
   Witam, mam 66 lat i polską emeryturę za 20 lat pracy, w Angli pracowałam jako samozatrudniona 4 lata i 8 miesięcy, złożyłam wniosek o emeryture do WB, czy należy mi się emerytura angielska, bardzo proszę o odpowiedz.
   Nieskładkowe to 8 miesięcy.

   • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

    Pani Elżbieto, polecam poczekać na odpowiedź z urzędu, do którego wysłała Pani wniosek, ja niestety nie potrafię odpowiedzieć na Pani pytanie

   • Avatar Rena napisał(a):

    Gdy ma pani 66 lat to za okres przepracowany dostanie pani odpowiedni procent od najniższej stawki,która teraz wynosi 164.36,tj ok30f na tydzień.latwo to sprawdzić na odpowiednich stronach.za polskie lata dostanie pani z polskiego zusu

 24. Avatar Tomek napisał(a):

  Witam . Od 7 lat pracuje w Polsce , jednak do dziś dzień opłacam sobie NI voluntary contributions. Według ostatniego statementu mam już opłaconych 16 lat składkowych w UK. Czy chcąc mieć pełna emeryturę z UK musze opłacać NI do 2050? Opłacając w tym samym czasie składki w Polsce i UK oznacza e mam szanse mieć 2 pełne emerytury w przyszłości?

  • Avatar Mirosława Misztela napisał(a):

   witam, na jakiej podstawie i w jaki sposób opłaca Pan NI w UK? ile to wynosi rocznie? Jestem zainteresowana takim sposobem

  • Avatar Bartłomiej napisał(a):

   Jak to wygląda i ile mniej więej trzeba czy można opłacać miesięcznie lub rocznie Panie Tomku? Jestem zainteresowany informacjami na ten temat. Może jakieś biuro gdzie mógłbym znaleźć takie informacje. Pozdrawiam

 25. Avatar Andrzej napisał(a):

  Witam serdecznie Pani Barbaro,
  Pracuję w Anglii od 2015 roku, mam duży kłopot z kręgosłupem, w zeszłym roku w wyniku dżwigania doznałem wypadkowi przy pracy, ale mój prawnik przez rok nie umie sobie z tym poradzić. Chciałbym się starać o angielską rentę chorobową, jak to zrobić ? Kto mi w tym pomoże ?
  Dziękuję serdecznie za odpowiedż
  Z wyrazami szacunku
  Andrzej Sawa

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Panie Andrzeju, ja niestety nie jestem prawnikiem, jedyne, co mogę w te sytuacji doradzić, to poszukać innego doradcy prawnego. Warto również zgłosić się do Acas lub zajrzeć na stronę https://www.citizensadvice.org.uk/ , może tam uda się uzyskać jakieś konkretne wskazówki.
   Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia!

 26. Avatar Agnieszka napisał(a):

  Witam w Anglii pracuje 7 lat w tym roku wracam do Polski czy mogę sama opłacać sobie podstawowa emeryturę w Uk aby mieć pełne 10 lat składkowych w Uk?

 27. Avatar Adam napisał(a):

  Mam emeryturę z Anglii za 10lat pracy. Wchodzi na angielskie konto. Czy mogę otrzymywać angielską emeryturę na konto dewizowe w polskim banku? W Polsce pobieram z Zsu małą emeryturę (za 9 lat pracy)

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Konta dewizowe są drogie, po co je utrzymywać, jeśli transfer środków z normalnego konta angielskiego na polskie można wykonać wygodnie i bardzo tanio przez EasySend?

  • Avatar Beata napisał(a):

   Mam pytanie. Czy angielską emeryturę po przepracowaniu 10 lat, mogę otrzymać z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego w Polsce 60 lat, czy trzeba czekać, aż osiągnę wiek od jakiego przysługuje w UK?

   • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

    Z tego co wiem, to emerytura angielska jest rozliczana niezależnie od polskiej, więc raczej powinien przy niej obowiązywać brytyjski wiek emerytalny. Nie jestem jednak prawnikiem, w razie wątpliwości polecam zadzwonić do polskiego lub angielskiego ZUS-u

   • Avatar Rena napisał(a):

    Niestety polska może pani pobierać już ale na ang musi pani poczekać aż ukończy 66 lat

 28. Avatar Rena napisał(a):

  Pobieram emeryturę w Polsce ,czy mogę pracować w UK?

 29. Avatar Zdzislaw Kaminski napisał(a):

  Witam,obecnie mam 60 lat i przepracowanych 16 lat w Anglii oraz 25 lat w Polsce.W ZUS-ie wyliczyli mi hipotetyczną emeryturę gdy przejdę na nią w wieku 65 lat,natomiast w Anglii wyliczyli mi przypuśzczalną emeryturę w wieku 66 lat.Mam pytanie-czy mogę pobierać angielską emeryturę w Anglii na konto,żyjąc na stałe w Polsce? oraz czy będę płacił podatek w Polsce od angielskiej emerytury i składkę zdrowotną?

 30. Avatar Krystyna napisał(a):

  w tym roku konczę 70 lat 3 lata temu miałam wypadek w pracy na wyspach przepracowałam nie wiele bo 3 miesiące i 17 dni w Polsce pobieram emeryturę czy tu na wyspach należy mi się coś chodzi mi o jakąs cząstkę emerytury

 31. Avatar Gregoruk napisał(a):

  Mam 64 lata ,przepracowanych w UK 9 kiedy będę mogła przejść na angielską emeryture

 32. Avatar Jakubowska napisał(a):

  Witam. Pracuje w Angli -Walia 10 lat. Mam 61 lat prosze o pomoc czy moge w jakis sposob odejsc na wczesniejsza emeryture. Od jakiego wieku jest przyznawana emerytura w angli dla kobiet. Jestem z 1957 r

 33. Avatar Danuta napisał(a):

  Witam , mam 21 lat składkowych w KRUS i 5 w UK i prawie 60 lat jak będzie moja emerytura Pozdrawiam

 34. Avatar Iwona napisał(a):

  A mam pytanie jak rozpocząć procedurę renty inwalidzkiej w UK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *