dzien swiętego patryka

Dzień Świętego Patryka – 5 faktów i mitów

Dzień Świętego Patryka to narodowe święto Irlandii i jeden z najpopularniejszych światowych pretekstów do wyprawienia imprezy 🙂 To radosne święto obchodzone jest na całym globie, ale czy to znaczy, że wszyscy pijący 17-go marca pintę zielonego piwa znają jego pochodzenie? Sprawdź, czy rozróżnisz fakty od mitów!

Aktualizacja: 14.03.2019

Pssst! Na końcu artykułu znajdziesz również kod na darmowy przelew FAST (nie tylko z Irlandii)!

Święty Patryk pochodzi z Irlandii – MIT

Święty Patryk urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii, a nie Irlandii. Według legendy, jako 16-letni chłopiec został porwany do niewoli przez irlandzkich najeźdźców i przez kilka kolejnych lat zajmował się wypasaniem owiec.  W wieku 20 lat uciekł z wyspy do Anglii, gdzie został natchniony przez Boga, by nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo.

Rozpoczął studia teologiczne, by następnie już jako biskup powrócić tam z misją. Działalność misyjną prowadził przez 40 lat, uczynił wiele cudów, które pomagały w nawracaniu Irlandczyków. 17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

Koniczyna jest symbolem Irlandii związanym ze Świętym Patrykiem – FAKT

To właśnie za pomocą shamrock – trzylistnej koniczyny – św. Patryk, według legendy, wyjaśniał irlandzkim poganom istotę Trójcy Świętej. Trzy listki koniczyny stanowią jedność, jak trzy osoby boskie. Co ciekawe, znalezienie 17 marca czterolistnej koniczyny podobno przynosi podwójne szczęście. Dzięki temu symbol koniczyny został na stałe przyjęty jako jeden z symboli Irlandii.

czterolistna koniczynka

W Dniu Świętego Patryka wszyscy Irlandczycy piją zielone piwo – MIT

Zwyczaj podawania tego dnia zielonego piwa nie jest tradycją rodem z Irlandii, trend ten wprowadzili potomkowie Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wieku. W samej Irlandii zwyczaj ten pojawił się niedawno, raczej ze względu na turystów, którzy spodziewają się kufla zielonego piwa, niż ze względu na samych Irlandczyków. Piwo barwione jest zazwyczaj za pomocą likieru Blue Curaçao lub niebieskiego barwnika spożywczego.

Tradycyjnym alkoholem podawanym w Dniu Świętego Patryka jest irlandzka whiskey oraz ciemne piwo (zazwyczaj Guinness). Obowiązkową szklankę whiskey zwie się „dzbanem Patryka”. Za tą tradycją stoi legenda, wedle której święty Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklankę do pełna.

Więcej Irlandczyków żyje w USA niż w samej Irlandii – FAKT

Według statystyk aktualnie na terenie USA znajduje się 34,7 miliona mieszkańców z irlandzkim pochodzeniem. Ta liczba jest ponad ośmiokrotnie większa niż populacja samej Irlandii. Nic więc dziwnego, że tradycje irlandzkie są ciągle podtrzymywane oraz komercjalizowane.

W Dniu Świętego Patryka barwi się rzeki i budynki na zielono – FAKT

Tego dnia na całym  świecie organizowane są parady i zabawy – wszystkie oczywiście w zielonym kolorze przewodnim. Najbardziej widowiskowa jest parada w Nowym Jorku, natomiast w Chicago można obserwować wyjątkowe zjawisko – przepływająca przez miasto rzeka jest zabarwiana na zielony kolor. Fontanna przed Białym Domem również zmienia kolor na „irlandzki”, zazielenia się także Empire State Building. Pośród innych znanych budowli i miejsc, które stają się zielone w tym dniu są Wodospady Niagara czy London Eye w Londynie.

I jak? Udało nam się Cię zaskoczyć jakąś informacją? Mamy nadzieję, że Twoja wiedza na temat tego popularnego święta została uporządkowana – teraz czas na nagrodę!

Poniżej znajdziesz kod na darmowy przelew FAST, który możesz zrealizować na www.easysend.pl aż do końca tygodnia (do 17 marca 2019 roku). Kod jest jednorazowy, obowiązuje na wszystkie kierunki przelewów z wyjątkiem specjalnych transakcji walutowych (np. z funtów na funty) oraz przelewów na Ukrainę.

Oceń przydatność tego artykułu

You may also like...

2 komentarze

  1. Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

    „Whiskey” jest irlandzka, „whisky” jest szkocka, wszystko się zgadza 🙂

  2. Jacek napisał(a):

    Nie whiskey a whisky.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *