Dni ustawowo wolne od pracy – w Polsce w 2020 roku będzie ich aż 13! Sprawdź kiedy warto zaplanować długi weekend w Polsce w zbliżającym się roku oraz ile będzie niedziel handlowych w 2020 roku. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Polsce w 2020 roku? My już wiemy!

Dni wolne 2020: gwarantuje Ci je polskie prawo!

W dniu ustawowo wolnym możesz stawić się w pracy wyłącznie za Twoją zgodą i na drodze porozumienia z pracodawcą, aby np. otrzymać wyższe wynagrodzenie czy dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Pracodawca nie może Cię natomiast zmusić do objęcia stanowiska czy zwolnić Cię dyscyplinarnie, jeśli odmówisz przyjścia do pracy w dniu ustawowo wolnym.

Oto kompletna lista dni wolnych od pracy w Polsce w 2020 roku:

1 stycznia (środa) – Nowy Rok.

6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli

12 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc (pamiętaj, że za niedzielne święto nie możesz odebrać wolnego w innym dniu tygodnia)

13 kwietnia (poniedziałek) – drugi dzień świąt Wielkiejnocy, w Polsce nazywany „lanym poniedziałkiem”.

1 maja (piątek) – Święto Pracy (w Polsce jest to tradycyjnie początek wielkiej majówki).

3 maja (niedziela) – drugie najważniejsze święto państwowe w Polsce, czyli Święto Konstytucji 3 maja (tutaj niestety też nie “odbierzemy” tego dnia wolnego w innym terminie).

31 maja (niedziela) – Zielone Świątki (święto kościelne, jego oficjalna nazwa to Zesłanie Ducha Świętego)

11 czerwca (czwartek) – Boże Ciało (święto kościelne, bardzo ważne dla katolików).

15 sierpnia (sobota) – tego dnia przypadają dwa niezwykle ważne święta: świeckie i kościelne. Mowa o Święcie Wojska Polskiego (ustanowione dla upamiętnienia tzw. „Cudu nad Wisłą” z 1919 roku) oraz o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny.

1 listopada (niedziela) – w Polsce jest to Dzień Wszystkich Świętych, kiedy tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich.

11 listopada (środa) – tego dnia przypada najważniejsze święto państwowe w Polsce, czyli Święto Niepodległości (symbolicznie uznaje się, że 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów).

25 grudnia (piątek) – pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. O dziwo w Polsce nie mamy wolnej Wigilii, która jest najważniejszym świątecznym dniem (a właściwie wieczorem) dla Polaków

26 grudnia (sobota) – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

Bardzo ważna zasada, o której musisz pamiętać: jeśli którekolwiek z tych świąt wypada w sobotę, to jako pracownik etatowy masz prawo odebrać dzień wolny w innym dniu tygodnia – oczywiście w porozumieniu z pracodawcą. Jeśli jednak święto wypada w niedzielę, to niestety nie ma takiej możliwości.

dni wolne od pracy 2020

Długie weekendy 2020

W 2020 roku kalendarz nie jest zbyt przychylny dla urlopowiczów. W ciągu całego roku będzie tylko 5 “długich weekendów”, a i tak będą one wymagały wzięcia co najmniej 1 dnia urlopu. Jeśli już teraz dobrze sobie wszystko rozplanujemy, to łącznie uda nam się “wyciągnąć” 16 dni wolnego w formie długich weekendów.

 • długi weekend 4-6 stycznia 2020 (sobota-poniedziałek) – Święto Trzech Króli
 • długi weekend 11-13 kwietnia 2020 (sobota-poniedziałek) – Wielkanoc
 • długi weekend 1-3 maja 2020 (piątek-niedziela) – Majówka
 • długi weekend 11-14 czerwca (czwartek-niedziela) – Boże Ciało + 1 dzień urlopu
 • długi weekend 25-27 grudnia (piątek-niedziela) – Boże Narodzenie

W porównaniu poprzednim z rokiem nie jest to zbyt wesoła perspektywa – w 2019 biorąc zaledwie 5 dni urlopu mogliśmy cieszyć się wolnym przez łącznie 31 dni podczas 8 długich weekendów, przy czym dwa z nich trwały aż po 5 dni.

dlugie weekendy 2020

Niedziele handlowe w 2020 roku

W Polsce od pewnego czasu obowiązuje ustawa, która gwarantuje większość niedzieli wolnych od handlu. W 2020 roku lista niedziel handlowych będzie jeszcze krótsza niż w roku poprzednim – planowanych jest zaledwie 7 niedziel handlowych. Ponownie budzi to ogromne kontrowersje – zwłaszcza wśród osób, które nie mają czasu, by zrobić zakupy w inne dni tygodnia.

W 2020 roku „handlowych” jest tylko 7 niedziel. Wyjątkowo “handlowy” będzie tradycyjnie kwiecieńgrudzień, kiedy to zakupy będziemy mogli zrobić w dwie niedziele tuż przed świętami Wielkanocy oraz Bożego Narodzenia.

Poniżej znajdziesz rozkład niedziel handlowych w 2020 roku w Polsce:

 • Styczeń 2020 – 26 stycznia
 • Luty 2020 – brak niedziel handlowych
 • Marzec 2020 – brak niedziel handlowych
 • Kwiecień 2020 – 5 kwietnia i 26 kwietnia
 • Maj 2020 – brak niedziel handlowych
 • Czerwiec 2020 – 28 czerwca
 • Lipiec 2020 – brak niedziel handlowych
 • Sierpień 2020 – 30 sierpnia
 • Wrzesień 2020 – brak niedziel handlowych
 • Październik 2020 – brak niedziel handlowych
 • Listopad 2020 – brak niedziel handlowych
 • Grudzień 2020 – 13 grudnia i 20 grudnia

Jeśli więc jesteś pracownikiem handlu zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, to pracodawca może Cię wpisać do grafiku tylko w wymienione wyżej niedziele. No chyba, że pracujesz w punktach sprzedaży, których ustawa nie obowiązuje.

niedziele handlowe 2020

Takimi punktami są: stacje benzynowe, kwiaciarnie, piekarnie, lodziarnie oraz sklepy z pamiątkami. Dodatkowo w niedziele niehandlowe otwarte mogą być małe sklepy spożywcze, Żabki, Lewiatany oraz inne, w których za ladą stanie właściciel lub osoba zatrudniona specjalnie na ten dzień na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. o dzieło).

Porównaj wszystkie informacje zawarte w tym artykule ze swoim grafikiem i sprawdź, czy przypadkiem pracodawca nie próbuje nagiąć przepisów zlecając Ci pracę w dniu ustawowo wolnym od pracy. Emigranci zarobkowi także mają prawo do odpoczynku!

Oceń przydatność tego artykułu