Polacy uchodzą za wyjątkowo zapracowany naród, a tę teorię potwierdzają też statystyki Eurostatu. Wynika z nich, że w 2020 roku średnio pracowaliśmy 41,1 godzin tygodniowo, co daje nam piąte miejsce w Europie (ex aequo z Portugalczykami). Wyprzedamy również średnią unijną, która wynosi 40,3 godziny. Jest jednak także dobra informacja: w Polsce mamy wyjątkowo dużo dni ustawowo wolnych od pracy, a także cieszymy się jednym z najdłuższych pełnopłatnych urlopów. Wiosna za pasem, więc jest to idealny moment, aby zaplanować sobie np. tak lubiane w naszym kraju długie weekendy. Zajrzeliśmy do kalendarza i znamy już listę dni wolnych od pracy w 2021 roku w Polsce.

Ile dni urlopu przysługuje w 2021 roku?

Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę mają zagwarantowane prawo do pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego. Jego długość jest jednak uzależniona od stażu pracy. I tak:

  • Pracując krócej niż 10 lat otrzymamy od pracodawcy 20 dni urlopu.
  • Osoby pracujące minimum 10 lat mogą się już cieszyć dniami urlopu wypoczynkowego.

W tym miejscu warto jednak wyjaśnić, w jaki sposób oblicza się staż pracy. Nie wszyscy wiedzą, że wliczamy do niego nie tylko okres pracy zawodowej, ale też nauki. Szczegóły znajdziecie w poniższej tabelce:

Rodzaj szkoły Okres doliczany do stażu pracy
Zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa Nie więcej niż 3 lata
Średnia szkoła zawodowa Nie więcej niż 5 lat
Średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych 5 lat
Średnia szkoła ogólnokształcąca 4 lata
Szkoła policealna 6 lat
Szkoła wyższa 8 lat

dlugie weekendy 2021

Przykład:

Kamil Nowak właśnie skończył studia i zaczął swoją pierwszą pracę etatową. Przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego, jednak już po 2 latach wymiar urlopu wzrośnie mu o dodatkowe 6 dni.

Urlop można sobie jednak bez większego problemu wydłużyć, o ile będziemy sprytni i… szybsi niż koledzy z pracy. Najlepiej jest planować wakacje czy weekendowe wypady w okresie, kiedy przypadają dni ustawowo wolne od pracy. Tych w Polsce jest 13 (dla porównania w Niemczech tylko 10).

Dni ustawowo wolne od pracy w 2021 roku –  pełna lista

1 stycznia (piątek) – Nowy Rok.

6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli.

4 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc.

5 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny.

1 maja (sobota) – Święto Pracy.

3 maja (poniedziałek) – Święto Konstytucji 3 maja.

23 maja (niedziela) – Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego).

3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało.

15 sierpnia (niedziela) – Święto Wojska Polskiego (a także Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny).

1 listopada (poniedziałek) – Dzień Wszystkich Świętych.

11 listopada (czwartek) – Święto Niepodległości.

25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie.

26 grudnia (niedziela) – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Sami przyznacie, że wygląda to „średnio”, ponieważ układ kalendarza nie jest specjalnie szczęśliwy dla osób polujących na długie weekendy. Mimo to można tutaj trochę pokombinować, aby znaleźć dla siebie kilka okazji do dłuższego odpoczynku od pracy.

dni wolne od pracy w polsce 2021

Długie weekendy w 2021 roku

Pierwsza okazja nadarzy się już w okresie świąt Wielkiejnocy. Co prawda w momencie pisania tego poradnika nie wiemy jeszcze, jak będzie przedstawiać się sytuacja pandemiczna i czy hotele pozostaną otwarte dla turystów, ale warto mieć rękę na pulsie i zaznaczyć sobie w kalendarzu dni od 3 do 5 kwietnia – mamy wtedy pełne 3 dni laby.

Na kolejny długi weekend nie trzeba będzie czekać zbyt długo, ponieważ przypadnie on już w maju. Co prawda Święto Pracy przypada w sobotę, ale pamiętajcie, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w takiej sytuacji pracodawca musi oddać ten dzień pracownikowi w innym terminie. Warto więc odebrać go 4 maja, aby dzięki temu mieć aż 4 dni wolnego, w sam raz na wielką majówkę.

Pechowo przypadają natomiast Zielone Świątki, no chyba, że postanowicie odebrać wolne za Święto Pracy 24 maja, czyli w poniedziałek. Wówczas zyskacie kolejny przedłużony weekend tuż przed latem.

Boże Ciało w 2021 roku przypada dość wcześnie, bo już 3 czerwca. Jest to zawsze czwartek, dlatego polujący na długie weekendy powinni „zaklepać” sobie urlop 4 czerwca i dzięki temu mieć aż 4 dni przerwy od pracy.

Wiele osób co roku planuje sobie wakacyjny urlop w taki sposób, aby „zahaczał” o Święto Wojska Polskiego. Niestety, tym razem niewiele nam to pomoże, ponieważ 15 sierpnia przypada w niedzielę, a w takiej sytuacji nie przysługuje nam możliwość odebrania wolnego dnia w innym terminie.

dlugie weekendy w 2021

Poprawa humorów następuje już w listopadzie – Dzień Wszystkich Świętych przypada w poniedziałek, dlatego mamy świetną okazję, aby rozłożyć sobie wizyty na grobach bliskich na cały przedłużony weekend.

11 listopada w 2021 roku przypada w czwartek, dlatego znów warto pokombinować i wziąć urlop w piątek, 12 listopada. To pozwoli zyskać aż 4 dni wolnego.

Na koniec zostawiamy sobie święta Bożego Narodzenia. Ich układ w 2021 roku jest wręcz wybitnie niekorzystny, ponieważ oba dni ustawowo wolne od pracy przypadają w weekend (przypominamy, że Wigilia jest dniem pracującym). Ponieważ jednak 25 grudnia to sobota, warto wziąć dzień urlopu właśnie w Wigilię lub w np. w sylwestra (który w 2021 roku przypada w piątek).

Podoba się Wam układ kalendarza pod kątem dni wolnych od pracy w 2021 roku? Planujecie już długie weekendy, a może dawno zarezerwowaliście sobie urlop na dodatkowy odpoczynek? Które dni ustawowo wolne od pracy są Waszymi ulubionymi? Dajcie znać w komentarzach.

 

Uwaga! Przypominamy, że w okresach okołoświątecznych polskie i zagraniczne banki często są zamknięte, a więc czas realizacji przelewów międzynarodowych EasySend może być nieznacznie zmieniony. Aby być na bieżąco, zachęcamy do obserwowania naszych komunikatów na Facebooku, zaglądajcie również do artykułów z zakładki “Nowości w EasySend“, gdzie znajdują się szczegółowe harmonogramy22 realizacji przelewów w dni wolne od pracy.

Oceń przydatność tego artykułu