Wielka Brytania ma status państwa o bardzo rozwiniętym systemie pomocy socjalnej, o czym niejednokrotnie przekonali się Polacy pracujący na Wyspach. Tym razem skupimy się na konkretnym beneficie, o którego istnieniu nie wszyscy wiedzą. Mowa o darmowych okularach dla dzieci oraz seniorów mieszkających w UK. Komu przysługują? Na jakie wsparcie można liczyć? To wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

Bezpłatne badanie wzroku w ramach NHS

Pierwszym krokiem w kierunku uzyskania dopłaty do zakupu okularów lub szkieł kontaktowych jest umówienie się na badanie wzroku. Można je wykonać zupełnie bezpłatnie we wszystkich punktach optycznych współpracujących z NHS.

Prawo do skorzystania z darmowego badania mają:

 • Wszystkie osoby poniżej 16. roku życia;
 • Osoby mające 16, 17 lub 18 lat, które nadal się uczą w pełnym wymiarze godzin;
 • Osoby po 60. roku życia;
 • Osoby niewidome i mające zaświadczenie o słabym widzeniu;
 • Osoby mające 40 lat lub więcej, których rodzice, rodzeństwo lub dziecko mają zdiagnozowaną jaskrę;
 • Osoby, które zostały poinformowane przez okulistę o tym, że są zagrożone jaskrą;
 • Więźniowie będący na przepustce (ciekawe, prawda?);
 • Osoby, które zostały zakwalifikowane do otrzymania kuponu optycznego NHS;
 • Osoby i ich partnerzy o niskich dochodach, uzyskujące zasiłek dla poszukujących pracy, dla bezrobotnych, uzyskujące kredyt gwarancyjny na ubezpieczenie emerytalne, uzyskujące różnego rodzaju ulgi podatkowe, pobierające Universal Credit oraz mające niskie dochody i jednocześnie posiadające ważny certyfikat NHS HC2 uprawniający do refundacji kosztów opieki zdrowotnej.

Z kolei osoby, które osiągają niskie dochody i posiadają certyfikat NHS HC3 (częściowa refundacja kosztów opieki zdrowotnej), mogą uzyskać zniżkę na badanie wzroku.

okulary nhs

Uwaga!

W Szkocji badanie wzroku jest bezwarunkowo bezpłatne dla wszystkich mieszkańców. Osoby dorosłe mogą z niego skorzystać raz na dwa lata, natomiast osoby po siedemdziesiątce raz w roku.

Wspomniany wyżej kupon optyczny NHS, który uprawnia do darmowych okularów lub soczewek, mogą otrzymać wszystkie dzieci, osoby mające 16, 17 i 18 lat, które wciąż się uczą, więźniowie na przepustce, osoby spełniające wymagania do otrzymania kuponu (szczegółowych informacji na ten temat udzielają lekarze optycy) oraz wszystkie osoby wymienione w ostatnim podpunkcie dotyczącym bezpłatnego badania wzroku.

Nawet jeśli opłaciłeś już badanie z własnej kieszeni, poproś optometrystę o rachunek, a następnie wypełnij i wyślij formularz roszczenia HC5 – jest dostępny na stronie NHS. Być może Twój wniosek zostanie zaakceptowany i otrzymasz refundację. Dokładnie tak samo należy postąpić w sytuacji, gdy kupisz okulary lub soczewki, ale podejrzewasz, że miałeś prawo do uzyskania kuponu refundacyjnego.

Mobilne badanie wzroku

W szczególnych przypadkach darmowemu badaniu wzroku można się poddać poza zakładem optometrycznym. Tak zwany mobilny test wzroku (gdy to optometrysta przychodzi do pacjenta) może zostać wykonany w domu prywatnym, domu opieki lub dziennym ośrodku opiekuńczym. Przysługuje to osobom mającym uprawienie do darmowego badania, które nie mogą pofatygować się do optyka z powodu choroby lub niepełnosprawności.

Kupon na soczewki specjalne

Tak zwane „complex lens” to skomplikowany typ soczewek jednoogniskowych lub dwuogniskowych, których zakup także może być zrefundowany. Przysługuje to jednak wyłącznie pacjentom, u których wada wzroku wynosi od minimum -10/+10 dioptrii, lub też tych, którzy muszą nosić soczewki dwuogniskowe kontrolowane przez pryzmat.

W takich przypadkach wysokość refundacji wynosi 14,60 funta za soczewki jednoogniskowe oraz 37,40 funta za soczewki dwuogniskowe. Trzeba pamiętać, że refundacja jest przyznawana wyłącznie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza optyka. Mogą z niej skorzystać jedynie ci pacjenci, którzy z różnych powodów nie kwalifikują się do uzyskania standardowego kuponu optycznego NHS.

darmowe badanie wzroku uk

Wysokość refundacji za okulary lub soczewki w Wielkiej Brytanii

Publiczna służba zdrowia w UK oferuje w sumie aż 10 kuponów o różnej wartości. W szczególnych przypadkach stosowane są jednak indywidualne dopłaty – jeśli np. pacjent musi korzystać ze specjalistycznych soczewek i jest to uzasadnione klinicznie.

Sprawdźmy zatem, na jak wysoką dopłatę można liczyć w zależności od rodzaju wady:

 1. Voucher A

Jego wysokość wynosi 39,10 funta. Z pomocy skorzystają osoby noszące soczewki jednoogniskowe, u których stwierdzono wadę nie większą niż 6 dioptrii i cylinder nieprzekraczający 2 dioptrii.

 1. Voucher B

Tutaj dopłata wynosi już 59,30 funta. Otrzymają ją osoby korzystające z soczewek jednoogniskowych, u których wada wynosi ponad 6 dioptrii (nie więcej niż 10 dioptrii), a cylinder ma do 6 dioptrii. Taka sama kwota zostanie przyznana pacjentom mającym wadę powyżej 10 dioptrii, ale cylinder między 2 a 6 dioptrii.

 1. Voucher C

Kwota refundacji wynosi 86,90 funta. Jest ona przyznawana osobom noszącym soczewki jednoogniskowe o mocy od 10 do 14 dioptrii, ale o cylindrze do 6 dioptrii.

 1. Voucher D

Stawka rośnie, bo tutaj mówimy już o dopłacie wynoszącej aż 196 funtów. Jest ona zarezerwowana dla osób noszących soczewki jednoogniskowe o mocy powyżej 14 dioptrii bez względu na cylinder, a także dla pacjentów mających cylinder powyżej 6 dioptrii (bez względu na moc sferyczną).

 1. Voucher E

Jego wartość to 67,50 funta. Ten kupon przysługuje osobom wymagającym noszenia soczewek dwuogniskowych o mocy nie większej niż 6 dioptrii i cylindrze do 2 dioptrii.

 1. Voucher F

Wysokość dopłaty wynosi 85,60 funta. Skorzystają z niej osoby noszące soczewki dwuogniskowe o mocy od 6 do 10 dioptrii (cylinder nie większy niż 6 dioptrii) oraz powyżej 10 dioptrii (cylinder od 2 do 6 dioptrii).

 1. Voucher G

Dopłata w wysokości 111,20 funta przysługuje na okulary z soczewkami dwuogniskowymi o mocy od 10 do 14 dioptrii z cylindrem do 6 dioptrii.

 1. Voucher H

215,50 funta dopłaty otrzymają osoby, które muszą nosić okulary z soczewkami dwuogniskowymi kontrolowanymi przez pryzmat (bez względu na moc) lub chcące skorzystać z refundacji zakupu soczewek kontaktowych o mocy powyżej 14 dioptrii (bez względu na cylinder) albo o dowolnej mocy, ale z cylindrem powyżej 6 dioptrii.

 1. Voucher I (HES)

Tutaj dopłata wynosi 200,80 funta. Refundacja przysługuje wyłącznie na okulary przepisane w szpitalu, które nie mieszczą się w żadnej z wymienionych wyżej kategorii.

 1. Voucher J

Refundację w wysokości 57 funtów można otrzymać na zakup soczewek kontaktowych przepisanych na receptę wydaną przez NHS, jej oficjalnych partnerów lub fundację NHS.

okulary uk voucher

Mam prawo do otrzymania kuponu. Co dalej?

Jeśli już teraz wiesz, że przysługuje Ci refundacja, nie pozostaje Ci nic innego, jak umówić się na badanie w dowolnym zakładzie optometrycznym współpracującym z NHS. Po jego wykonaniu optometrysta omówi z Tobą wyniki i wypisze receptę na zakup okularów lub soczewek z odpowiednią refundacją.

Możesz zdecydować się na zupełnie darmowe okulary, o ile wybrany model mieści się w limicie refundacji. Jeśli jednak postawisz na markowe oprawki, wówczas różnicę trzeba będzie dopłacić z własnej kieszeni. Nie ma również możliwości otrzymania zwrotu gotówkowego, jeśli wybrane okulary są tańsze niż kwota refundacji.

Przykład:

Ania Kowalska skorzystała z darmowego badania wzroku NHS i uzyskała kupon na zakup okularów korekcyjnych w wysokości 67,50 funta. Wybrała jednak modne oprawki Ray Ban, w efekcie czego okulary ostatecznie kosztowały 150 funtów. U optyka zapłaci więc 82,50 funta.

Ciekawostka

Polecamy poszukanie takiego zakładu, w którym obowiązuje promocja typu „2 pary okularów w cenie jednej”. Wówczas za jedną parę zapłaci NHS, a drugą dostaniesz gratis.

Ubezpieczenie okularów lub soczewek

Warto wiedzieć, że zarówno okulary, jak i szkła kontaktowe opłacone przez NHS, podlegają ochronie. Oznacza to, że w przypadku ich zgubienia czy nieumyślnego uszkodzenia, koszt naprawy lub wymiany również pokryje NHS – ale tylko do kwoty przyznanej w ramach kuponu.

Na koniec dodajmy, że szczegółowych informacji na temat zasad refundacji udzielają pracownicy NHS. Można porozmawiać z nimi na oficjalnym profilu NHS na Facebooku lub zadzwonić na infolinię pod numerem 0300 330 1343.

Oceń przydatność tego artykułu