Londyn to nie tylko jedna ze światowych stolic finansjery, ale także bardzo atrakcyjne turystycznie miasto. Co roku odwiedzają je miliony osób, głównie po to, aby zobaczyć Pałac Buckingham i zrobić sobie zdjęcie na tle Big Bena. Londyn ma jednak do zaoferowania znacznie więcej i – co dla wielu może być szczególnie interesujące – za większość nie trzeba tutaj płacić. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najlepszych darmowych atrakcji w Londynie.

National Gallery

To jedna z najważniejszych galerii w stolicy Zjednoczonego Królestwa, która została otwarta w 1838 roku. Mieści się w północnej części Trafalgar Square. Galeria wystawia ponad 2000 dzieł mistrzów malarstwa z lat 1250 – 1900. Wśród nich znajdują się obrazy El Greco, Leonarda da Vinci, Caravaggia, Vincenta van Gogha, Rembrandta czy Diego Velazqueza.

Godziny otwarcia: Galerię można zwiedzać codziennie od 10 do 18, a w piątki do 21.

Strona internetowa: www.nationalgallery.org.uk

national gallery london

Science Museum

Muzeum powstało jako efekt organizacji w Londynie Wystawy Światowej w 1851 roku. Obecnie jest to jedno z największych miejsc gromadzących eksponaty z dziedziny nauki i techniki, ale także przemysłu czy brytyjskiej żeglugi. Na wystawie można podziwiać m.in. słynne maszyny parowe Jamesa Watta czy prototyp telewizora Johna Logie Bairda. To także świetne miejsce na wycieczkę z dzieckiem, ponieważ muzeum uruchomiło specjalną sekcję dla najmłodszych.

Godziny otwarcia: Muzeum jest czynne codziennie od 10 do 18.

Strona internetowa: www.sciencemuseum.org.uk

 

Natural History Museum 

Gigantyczne muzeum mieszczące około 70 milionów eksponatów, które zostały podzielone na 5 działów tematycznych (biologia, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia). Symbolem obiektu jest oczywiście ogromny szkielet dinozaura zawieszony przy samym wejściu. W środku czeka mnóstwo atrakcji, także dla dzieci. Można np. skorzystać z symulatora trzęsienia ziemi.

Godziny otwarcia: Muzeum jest czynne codziennie od 10 do 17:50, poza okresem świąt Bożego Narodzenia.

Strona internetowa: www.nhm.ac.uk

natural history museum

 

The Photographers Gallery 

To pierwsza w Londynie niezależna galeria fotograficzna, która obecnie działa w budynku dawnej fabryki tekstylnej w dzielnicy Soho. Galeria wystawia prace m.in. Andre Kertesza czy Taryn Simon. To obowiązkowy punkt dla wszystkich fanów współczesnej fotografii.

Godziny otwarcia: wstęp do muzeum jest darmowy tylko, jeśli przyjdzie się przed 12. Obiekt jest czynny codziennie od 10 do 18, poza czwartkami (do 20:00) i niedzielami (otwarcie o 11:00).

Strona internetowa: www.thephotographersgallery.org.uk

 

Hyde Park

Być w Londynie i nie odwiedzić Hyde Parku? To niemożliwe! Jest to najbardziej znany park w stolicy UK, który od XVII wieku pełni funkcję publiczną. Można tutaj spacerować, delektować się naturą, urządzić sobie piknik na trawie czy pooglądać występy artystów ulicznych. Oczywiście najważniejszym punktem Hyde Parku jest Speakers Corner, gdzie zgodnie z tradycją każdy może wygłosić swoje poglądy (nie wolno jedynie obrażać Królowej).

Godziny otwarcia: Park jest czynny przez cały rok, ale jego bramy są zamykane o północy i otwierane o 5 rano.

Strona internetowa: www.royalparks.org.uk/parks/hyde-park

hyde park

Temple Church 

To miejsce zafascynuje wszystkich, którzy interesują się historią Kościoła. Właśnie w tej XII-wiecznej świątyni mieściła się główna siedziba Zakonu Templariuszy, do dziś owianego legendą i pojawiającego się w wielu teoriach spiskowych. Warto wiedzieć, że zwiedzanie świątyni jest płatne, ale można ten wymóg obejść deklarując chęć pomodlenia się.

Godziny otwarcia: w styczniu 2019 kościół jest czynny dla zwiedzających od poniedziałku do piątku między 10 a 16, warto sprawdzić na ich stronie aktualne godziny otwarcia, ponieważ są one zmienne.

Strona internetowa: www.templechurch.com

 

National Portrait Gallery

Ta galeria mieści się w budynku National Gallery i istnieje od 1856 roku. Gromadzi kolekcję portretów słynnych Brytyjczyków. Obecnie najsłynniejszym dziełem jest portret ukazujący rzekome oblicze samego Williama Szekspira.

Godziny otwarcia: galeria jest czynna codziennie od 10 do 18, a w czwartki i piątki można ją zwiedzać do 21.

Strona internetowa: www.npg.org.uk

 

Camden Town

To jedno z najmodniejszych miejsc w Londynie, odwiedzane głównie przez przedstawicieli nurtów artystycznych i fanów sztuki alternatywnej. Dzielnica znajduje się w północnej części Londynu. Urzeka piękną, pofabryczną zabudową. Regularnie odbywają się tutaj koncerty i wystawy. Największą atrakcją jest możliwość obejrzenia kilku dzieł słynnego Banksy’ego.

Godziny otwarcia: dzielnicę można odwiedzić o dowolnej porze.

Strona internetowa: www.camdenmarket.com

camden town

Victoria & Albert Museum 

Słynne muzeum gromadzi najwybitniejsze dzieła rzemiosła artystycznego – niektóre z nich mają kilka tysięcy lat! W sumie w galerii znajduje się około 4,5 miliona obiektów. Warto tutaj zajrzeć, aby zobaczyć m.in. starożytną biżuterię czy wyroby ceramiczne.

Godziny otwarcia: muzeum jest czynne codziennie od 10 do 17:45, a w piątki do 22.

Strona internetowa: www.vam.ac.uk

 

Museum of London 

Punkt obowiązkowy dla wszystkich zainteresowanych historią Wielkiej Brytanii i samego Londynu. Muzeum mieści około miliona eksponatów, a najciekawsze są archiwa archeologiczne i artefakty. Wstęp jest darmowy i takiej okazji naprawdę nie można przegapić.

Godziny otwarcia: muzeum jest czynne codziennie od 10 do 18.

Strona internetowa: www.museumoflondon.org.uk/museum-london

national portret gallery

British Museum 

Odwiedziny w tym muzeum na pewno marzą się niejednej osobie zainteresowanej historią starożytną. Obiekt zgromadził jedną z największych kolekcji dzieł starożytnych na świecie. Muzeum działa od 1753 roku. Można w nim podziwiać pamiątki z czasów greckich, egipskich i rzymskich, w tym mumie i słynny Kamień z Rosetty.

 Godziny otwarcia: muzeum jest czynne codziennie od 10 do 17:30 poza okresem Bożego Narodzenia, Nowego Roku i 14 kwietnia.

Strona internetowa: www.britishmuseum.org

 

Zwiedzanie Londynu z pustym portfelem jest zatem nie tylko możliwe, ale też może być pasjonujące. Nie szukaj wymówek, po prostu odwiedź brytyjską stolicę przy najbliższej okazji! A  może zbliżające się ferie będą okazją do pokazania dzieciom tego wspaniałego fragmentu naszej kultury? Wykorzystaj wolny czas i spędź go kreatywnie.

Oceń przydatność tego artykułu