Wśród emigrantów krąży taki „suchar”: podobno Polska wcale nie ma 16, ale 17 województw. Tym dodatkowym jest oczywiście Wielka Brytania, w której – według brytyjskiego urzędu statystycznego ONS – mieszka już nieco ponad milion naszych rodaków. Wiadomo, że spora część z nich wyjechała na Wyspy bez choćby podstawowej znajomości angielskiego. Ten błąd trzeba jak najszybciej naprawić i po prostu wziąć się za naukę języka już mieszkając w UK. Jakie są dostępne opcje dla obcokrajowców? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Kursy ESOL

ESOL to specjalny program kursów językowych przeznaczony dla osób, dla których angielski nie jest językiem ojczystym – mogą więc z niego skorzystać także polscy emigranci. Celem kursu jest poprawienie kompetencji językowych, a pisząc prościej: nauczenie obcokrajowców języka angielskiego w stopniu umożliwiającą swobodne komunikowanie się z:

  • Lekarzami
  • Nauczycielami
  • Urzędnikami
  • Pracodawcami

Ukończenie kursu umożliwia również podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych, czyli zdobycie znacznie atrakcyjniejszej i lepiej płatnej pracy. To także pierwszy krok w kierunku zdania testu Life in the UK i uzyskania brytyjskiego obywatelstwa.

Kurs ESOL obejmuje wszystkie zagadnienia związane z nauką angielskiego, czyli mówienie, słuchanie, czytanie, pisanie, poznawanie słownictwa oraz zasad interpunkcji i ortografii. Kurs odbywa się na pięciu poziomach:

  1. Entry 1 Basic – poziom podstawowy
  2. Entry 2 Elementary – poziom elementarny
  3. Entry 3 Pre-Intermediate – poziom średniozaawansowany
  4. Level 1 – przeznaczony dla osób, które już swobodnie porozumiewają się w języku angielskim, ale chcą jeszcze udoskonalić swoje umiejętności
  5. Level 2 – po ukończeniu kursu na tym poziomie można bez najmniejszego problemu posługiwać się językiem angielskim w dowolnej sytuacji, również profesjonalnej

W niektórych szkołach kurs kończy się egzaminem „The Cambridge ESOL Skills for Life Certificate”. Czas trwania nauki jest uzależniony od intensywności kursu. Można się spotkać z cyklami zaledwie 10-tygodniowymi, jednak w większości przypadków w kursie uczestniczy się od jesieni do późnej wiosny. Zdarzają się także kursy całoroczne.

kurs esol

Niewątpliwą zaletą ESOL jest to, że nie trzeba za niego płacić – koszty bierze na siebie brytyjski rząd.

W komentarzach słusznie zwróciliście nam uwagę, że kurs ESOL nie zawsze jest bezpłatny. Co prawda brytyjski rząd może sfinansować koszty (w całości lub częściowo), ale tylko niektórym. Zajęcia w ramach ESOL są bezpłatne dla osób uczących się w ramach Job Seekers Allowance, pobierających zasiłek dla bezrobotnych lub osiągających bardzo niskie dochody. Pozostali muszą płacić, a „rozstrzał” cenowy jest bardzo szeroki, co także wynika z Waszych komentarzy.

Kursy organizuje mnóstwo szkół językowych w całej Wielkiej Brytanii. W znalezieniu odpowiedniej (czyli znajdującej się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania), pomoże Ci lokalny doradca ds. kariery. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie rządowej.

Nauka angielskiego online

Jeśli z jakichś powodów nie możesz wziąć udziału w kursie ESOL, to nadal masz możliwość nauczenia się języka angielskiego zupełnie za darmo. Z pomocą oczywiście przychodzi Internet. Prawdopodobnie najlepszym narzędziem do nauki języka online jest Duolingo. Kurs angielskiego jest tutaj prowadzony po polsku, a nauka opiera się na zasadach grywalizacji – czyli przypomina grę komputerową. To świetna zabawa, ale narzędzie zostało skonstruowane w ten sposób, by rzeczywiście wymuszać na kursancie czynienie postępów.

Całkiem fajnym rozwiązaniem jest też kurs angielskiego online dostępny na stronie internetowej największego nadawcy w Wielkiej Brytanii, czyli BBC. Stronę możemy jednak polecić wyłącznie osobom, które mają już jakieś podstawy języka Szekspira – z niezrozumiałych dla nas przyczyn nie jest dostępna polskojęzyczna wersja serwisu (a jest chociażby portugalska!). Tutaj nauka opiera się o materiały multimedialne, ale jest też element zabawowy w postaci quizów.

angielski darmowe lekcje

Kursy komercyjne

Oczywiście w Wielkiej Brytanii działa multum prywatnych szkół językowych – w tym oferujących kursy po polsku. Tutaj jednak musisz się liczyć z koniecznością zapłacenia za naukę. Możesz natomiast zapytać swojego pracodawcę, czy nie chciałby sfinansować Ci takiego kursu (przynajmniej częściowo) – jest to dość popularne w Wielkiej Brytanii, ponieważ firmom także zależy, by pracownicy płynnie porozumiewali się po angielsku, zwłaszcza na bardziej odpowiedzialnych stanowiskach.

Listę szkół oferujących kursy językowe dla obcokrajowców znajdziesz na oficjalnej stronie National Careers Service – przy każdej pozycji jest też adnotacja, czy szkoła oferuje darmowe lekcje dla osób między 16. a 19. rokiem życia.

Darmowe lekcje z wolontariuszami

Jest to świetna opcja dla osób, których nie stać na opłacenie profesjonalnego kursu, a chcą poznać np. specjalistyczne słownictwo z branży, z którą wiążą swoją zawodową przyszłość. W UK niezwykle popularne są kursy prowadzone przez niewykwalifikowanych nauczycieli (np. studentów), którzy prowadzą lekcje w ramach wolontariatu i w ten sposób zdobywają doświadczenie oraz realizują obowiązkowe praktyki.

Informacji na temat tego, czy takie kursy są organizowane w Twoim mieście, musisz poszukać samodzielnie w sieci – oto pierwszy z brzegu przykład.

W nauce angielskiego mogą Ci również pomóc osoby działające w różnych organizacjach polonijnych. Ich wykaz znajduje się na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

angielski za darmo wolontariat

Nie bagatelizuj nauki języka!

Być może spotkałeś się już z opinią, że nie ma sensu zapisywać się na żadne kursy językowe w UK, bo najlepszą nauką jest codzienne przebywanie w towarzystwie osób mówiących po angielsku. W tym twierdzeniu jest ziarno prawdy, ale pamiętaj, że nauka przez tzw. „osłuchiwanie się” przebiega bardzo wolno.

Zanim opanujesz język na tyle, by móc swobodnie funkcjonować w brytyjskim społeczeństwie, będziesz – przepraszam za dosłowność – wyrzucony na margines. Wyobrażasz sobie, jaki stres przeżyjesz musząc np. udać się do lekarza w brytyjskiej przychodni? To nie jest komfortowa sytuacja.

Nieznajomość języka spowoduje też, że będziesz szukać towarzystwa wyłącznie Polaków, co utrudni Ci budowanie dobrych relacji w miejscu zatrudnienia. Nie wspominając już o tym, że bez porozumiewania się po angielsku nie masz praktycznie żadnych szans na znalezienie dobrze płatnej pracy i rozwijanie swojej kariery. 

Wniosek? Nie odkładaj nauki na później. Nawet jeśli wydaje Ci się, że bez znajomości angielskiego “jakoś sobie poradzisz”, to nawet nie wiesz ile możliwości Cię omija. Może dzięki językowi poznasz swoją przyszłą “drugą połówkę” lub zyskasz nowych przyjaciół? A może sprawna komunikacja pomoże Ci oszczędzić pieniądze, bo będziesz miał szansę na faktyczne porównanie produktów i usług? Przełam się i działaj! Tutaj opisaliśmy nasze sprawdzone sposoby na zmniejszenie stresu, który towarzyszy mówieniu w obcym języku. Uwierz, sami to przerabialiśmy. Powodzenia!

http://blog.easysend.pl/jak-sie-nie-stresowac-mowiac-po-angielsku/

 

Oceń przydatność tego artykułu