Nie samą pracą żyje człowiek! Choć wśród Polaków, którzy wyjechali do UK w ostatnich kilkunastu latach, miażdżącą przewagę mają emigranci zarobkowi, to nie zapominajmy, że Wielka Brytania to także niezwykle atrakcyjny turystycznie kraj. Londyn jest nazywany stolicą europejskiej rozrywki, a i inne miasta mają pod tym względem mnóstwo do zaoferowania. Stąd też pomysł na ten artykuł. Wymieniamy w nim 9 kreatywnych sposobów na spędzanie wolnego czasu po pracy w UK. Lekturę polecamy szczególnie osobom, które na emigrację zdecydowały się stosunkowo niedawno.

1. Nauka języka angielskiego

Jeśli Twoja znajomość języka Szekspira ogranicza się do „My name is…”, po czym następuje długa pauza połączona z wystąpieniem wypieków na twarzy, to wolny czas w UK koniecznie wykorzystaj na odbycie kursu językowego. Brak pieniędzy nie jest żadną wymówką, ponieważ w całej Wielkiej Brytanii są organizowane darmowe kursy dla obcokrajowców – więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Możesz oczywiście uczyć się na własną rękę. W sieci znajdziesz darmowe kursy online, są dostępne płyty DVD z nagranymi lekcjami, mnóstwo tego typu kontentu znajdziesz też na YouTube. Napiszemy wprost: zanim nie nauczysz się angielskiego na choćby podstawowym poziomie, daruj sobie korzystanie z uroków nocnego życia w UK. Najpierw obowiązki!

pomysły na wieczor w uk

2. Dodatkowe kursy

Osoby, które przyjechały do Wielkiej Brytanii w jednym celu, czyli chcą tylko zarobić jak najwięcej pieniędzy, powinny w pierwszej kolejności podnieść swoje kompetencje zawodowe. Dotyczy to szczególnie emigrantów pracujących na tych najgorzej płatnych stanowiskach. W UK wciąż potrzeba specjalistów, i to w różnych dziedzinach. Bardzo poszukiwani są m.in. spawacze, opiekunowie osób starszych czy operatorzy wózków widłowych. W poprzednim artykule pisaliśmy o zarobkach budowlańców – zerknij i przekonaj się jakie fajne stawki mogą otrzymać teraz specjaliści.

Możesz zdobyć uprawnienia do wykonywania każdego z tych zawodów będąc już w Wielkiej Brytanii. Lokalne urzędy non-stop organizują bezpłatne kursy doszkalające dla emigrantów – skontaktuj się więc z National Careers Service i skorzystaj z darmowego doradztwa.

3. Zwiedzanie

No dobrze, nie bądźmy aż tak zasadniczy i przejdźmy do tych nieco przyjemniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu w UK. Wielka Brytania to raj dla fanów zwiedzania. Atrakcyjne są nie tylko duże miasta, ale także małe miejscowości. Oczywiście numerem jeden dla chcących zakosztować brytyjskich uroków w pigułce jest wypad na Isle of Wight. To absolutnie najpiękniejszy zakątek w UK, do którego spokojnie można się wybrać w jeden wolny weekend z np. Londynu.

http://blog.easysend.pl/isle-of-wight/

Poza Isle of Wight na liście must-see znajdują się też rzecz jasna:

  • Stonehenge
  • Cały Londyn
  • Edinburgh Castle
  • Jurassic Coast w Dorset

Jest z czego wybierać – wystarczy sięgnąć po pierwszy-lepszy przewodnik (polecamy szczególnie te z serii Lonely Planet).

4. Wypady do pubu i innych miejsc rozrywki

To najbardziej oczywisty sposób spędzania wolnego czasu, zwłaszcza wieczorów. Wizyty w pubie są częścią brytyjskiej kultury i nawet jeśli nie przepadasz za piciem piwa w otoczeniu tłumów, to choćby z czystej ciekawości odwiedź takie miejsce przynajmniej raz. Pamiętaj przy tym, że resetowanie się w pubie jest dość kosztowną rozrywką, czego doświadcza każdy, kto zaraz po przyjeździe porównuje ceny w Londynie i w Warszawie.

alkohol w Polsce

Psst! W poprzednim artykule zebraliśmy kilka porad dotyczących zachowania w angielskim pubie, warto się z nimi zapoznać 😉

>> Przeczytaj teraz: Angielski PUB – jak nie wyjść na prostaka <<

5. Imprezy w ośrodkach polonijnych

To bardzo fajny sposób dla emigrantów, którzy chcą zachować kontakt z polską kulturą i w ten sposób „leczyć” tęsknotę za krajem. W całej Wielkiej Brytanii funkcjonuje mnóstwo ośrodków polonijnych, a ten najbardziej znany działa oczywiście w Londynie. Mamy tutaj na myśli Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny przy King Street.

POSK stale organizuje różne imprezy dla Polonii, w tym seanse polskich filmów, wieczory tematyczne, obiady i kolacje z polską kuchnią. Jest tego bardzo dużo, dlatego regularnie zaglądaj na stronę ośrodka.

6. Trochę kultury…

Mieszkając w Wielkiej Brytanii grzechem byłoby nie „liznąć” kultury, która w tym kraju stoi na niebotycznym wręcz poziomie. Nie ma dnia, aby w UK – zwłaszcza w Londynie – nie były organizowane jakieś wydarzenia kulturalne. Wybór jest ogromny i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od fanów opery, przez miłośników teatru, aż po chcących przeżyć niezapomniane wrażenia podczas musicalu.

wydarzenia kulturalne uk

7. …i wiedzy

Wielka Brytania to zagłębie fantastycznych muzeów. Pracując na Wyspach koniecznie wykorzystaj więc okazję, by zwiedzić światowej klasy wystawy. Co ważne, wiele tego typu atrakcji jest dostępnych zupełnie za darmo (TUTAJ znajdziesz całą aktualną listę). W ciemno możemy Ci polecić wizytę w:

8. Wypad na koncert

Choć powszechnie uważa się, że to Stany Zjednoczone „produkują” najwięcej gwiazd muzyki, to Wielka Brytania absolutnie nie ma się czego wstydzić – a wręcz przeciwnie. Wystarczy wymienić: The Beatles, Queen, Led Zeppelin, Adele, Sam Smith, Robbie Williams i więcej pisać już nie trzeba.

W UK bardzo często organizowane są koncerty wielkich gwiazd, ale też mniejszych wykonawców, którzy są dopiero u progu światowej kariery. W samym Londynie jest co najmniej kilkadziesiąt klubów, w których można posłuchać muzyki na żywo. Jeśli preferujesz wielkie wydarzenia, to regularnie zaglądają na stronę agencji Live Nation, która organizuje zdecydowaną większość koncertów gwiazd na Wyspach Brytyjskich.

najlepsze koncerty w uk 2019

9. Praca dodatkowa

Skoro już odpoczęliśmy, zaczerpnęliśmy kultury i zresetowaliśmy głowy, to możemy wrócić do codziennej szarzyzny. W końcu na te wszystkie rozrywki trzeba jeszcze zarobić! Jeśli pracujesz w niepełnym wymiarze godzin lub też nie masz szans na branie nadgodzin, a w dodatku czujesz się na siłach, to poważnie rozważ podjęcie pracy dodatkowej. Zachęcamy do lektury naszego poradnika, w którym zdradzamy kilka sposobów na to, jak dorobić sobie w UK.

Musisz przyznać, że to absolutnie wystarczający „rozkład jazdy”. W Wielkiej Brytanii nie sposób się nudzić, a jeśli ktoś twierdzi inaczej, to najwyraźniej bardzo trudno jest mu dogodzić.

Oceń przydatność tego artykułu