Sprawdź kto kwalifikuje się do otrzymania specjalnej zapomogi – ulgi na podatek mieszkaniowy w UK (Council Tax Support). W naszym poprzednim artykule szczegółowo wyjaśniliśmy, czym jest ten podatek, jakie są zasady jego naliczania i podpowiadaliśmy, kto nie musi go wcale płacić. Tym razem zajmiemy się więc kwestią Council Tax Support, czyli ulgi na podatek mieszkaniowy w UK. Przeczytaj uważnie i zaoszczędź nawet kilkaset funtów rocznie!

Komu przysługuje Council Tax Support?

Council Tax Support to po prostu zasiłek na podatek lokalny – można się też spotkać z określeniem „ulga na podatek mieszkaniowy”. Został on wprowadzony z myślą o osobach osiągających bardzo niskie dochody, a niekwalifikujących się do zwolnienia z opłacania podatku. Przypomnijmy, że zgodnie z aktualnymi przepisami, takie zwolnienie przysługuje między innymi studentom dziennym oraz osobom upośledzonym umysłowo.

Z Council Tax Support jest jednak ten problem, że nie obowiązują żadne odgórne kryteria przyznawania ulgi. We własnym zakresie ustala je każda rada miasta lub gminy. Nie będziemy więc podawać zasad obowiązujących na przykład w Birmingham, skoro mają się one nijak do tych, jakie wprowadziły władze Leeds – nie chcemy Cię wprowadzić w błąd.

Istnieją jednak pewne uniwersalne kryteria, które bierze pod uwagę każdy samorząd w Wielkiej Brytanii oceniając, czy wnioskodawca może otrzymać ten rodzaj zapomogi. Najważniejsze z nich to:

  • Pobieranie zasiłku dla osób niepełnosprawnych lub opiekunów;
  • Pobieranie zasiłku dla osób poszukujących pracy (Jobseeker’s Allowance);
  • Pobieranie dodatku do niskiego wynagrodzenia (Income Support);
  • Posiadanie niskiej sumy oszczędności (poniżej 16 tysięcy funtów);

Council Tax Support z dużym prawdopodobieństwem otrzyma emeryt lub rencista mieszkający samotnie lub pobierający bardzo niskie świadczenie państwowe. Z kolei osoby, które otrzymały gwarancyjny kredyt emerytalny, mogą liczyć nawet na całkowite zwolnienie z opłacania podatku mieszkaniowego.

mieszkanie uk

Ważne jest przy tym to, że o ulgę mogą wnioskować zarówno właściciele domu lub mieszkania, jak i osoby będące tylko lokatorami. Nie ma przy tym znaczenia to, czy dana osoba pracuje, wychowuje dziecko, jest bezrobotna etc.

Uwaga!

Council Tax Support nie obowiązuje w Irlandii Północnej. Osoby mieszkające w tym kraju mogą ubiegać się o inne zapomogi – po szczegóły odsyłamy na stronę rządową.

Ile może wynieść Council Tax Support?

Tutaj również nie obowiązują żadne limity. Wysokość zasiłku indywidualnie ustala właściwy urząd. Pod uwagę brane są takie kryteria, jak wiek wnioskodawcy, to, jakie inne świadczenia już otrzymuje, wysokość przychodu, suma oszczędności, wysokość aktualnego podatku mieszkaniowego oraz to, ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym.

Warto wiedzieć! Maksymalna ulga wynosi 100%. Z kolei osoby mieszkające samotnie bez żadnego „ale” od razu otrzymują zniżkę w wysokości 25%.

Przykład: Kasia Nowak wynajmuje jednopokojowe mieszkanie w Edynburgu. Jej Council Tax wynosi 800 funtów rocznie. Kasia mieszka sama, więc po złożeniu wniosku o ulgę od razu otrzyma zniżkę w kwocie 200 funtów, a może ubiegać się o większą, jeśli np. pobiera Income Support.

Jak ubiegać się o Council Tax Support?

Procedura nie jest skomplikowana. Po prostu trzeba złożyć wniosek w lokalnym urzędzie zajmującym się sprawami podatków mieszkaniowych – najczęściej będzie to urząd miasta lub gminy. Tutaj znajdziesz link do wyszukiwarki urzędów.

Możesz zostać poproszony o dołączenie do wniosku dokumentów, które poświadczają Twoją trudną sytuację ekonomiczną – najlepsze będą payslipy z ostatnich kilku miesięcy oraz wyciąg z konta bankowego. Dodatkowo, jeśli chcesz się ubiegać o ulgę z tytułu samotnego mieszkania, musisz dołączyć dowód, że nikt poza Tobą nie zajmuje danego lokalu. Wystarczy umowa najmu oraz list od landlorda.

council tax znizka

Decyzja o przyznaniu bądź nieprzyznaniu ulgi jest podejmowana dość szybko – nie powinno to zająć więcej niż kilka tygodni. Zostaniesz o niej poinformowany pocztą. Jeśli urząd zgodzi się obniżyć Ci podatek mieszkaniowy, warto zawnioskować o to, aby nowa stawka została naliczona od dnia, w którym złożyłeś podanie o Council Tax Support.

A co, jeśli urząd odmówi? W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak albo to zaakceptować, albo złożyć odwołanie. Pamiętaj jednak, że urząd będzie mieć aż 2 miesiące na jego rozpatrzenie. W tym czasie musisz nadal opłacać podatek mieszkaniowy według ustalonej stawki.

Czy ktoś z naszych Czytelników korzysta z Council Tax Support? Może po przeczytaniu tego poradnika będziecie się o to ubiegać?

Oceń przydatność tego artykułu