Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, obfitujący przede wszystkim w radość, nadzieję i wyczekiwanie. Ciąża to także świadomość tego, jak bardzo w niedługim czasie zmienią się finansowe potrzeby rodziny – dojdzie kolejna osoba do utrzymania, która jak nikt inny, potrafi wiele kosztować

Już sam moment przygotowywania się do narodzin dziecka jest kosztowny. Nie wspominając nawet o tym, ile wydatków pojawi się, gdy malec będzie już na świecie. Kompletowanie wyprawki, opłacanie prywatnych badań, kupowanie witamin, ubrań ciążowych i specjalnych kosmetyków – to wszystko dużo kosztuje. Na szczęście kobiety planujące powiększanie rodziny w UK mogą korzystać z wielu różnorodnych benefitów i świadczeń socjalnych, dzięki którym podołanie codziennym wydatkom jest o wiele prostsze.

Ciąża w UK – benefity

W Wielkiej Brytanii pomoc socjalna jest dobrze rozwinięta. Na jakie benefity i zasiłki może liczyć kobieta ciężarna i młoda mama? Poniżej lista kilku najważniejszych z nich.

1. Becikowe – Sure Start Maternity Grant

Sure Start Maternity Grant to jednorazowe świadczenie dla osób z niskimi dochodami, które wypłaca fundusz socjalny. Jest to oczywiście pomoc bezzwrotna, podobna do polskiego becikowego. Wynosi 500 funtów na pierwsze dziecko. Należy się o nie ubiegać, jeśli planowany poród ma nastąpić do 11 tygodni. Można go otrzymać również po narodzinach dziecka, jeśli poród odbył się w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Więcej szczegółów na temat tego świadczenia możesz znaleźć tutaj: Becikowe w UK

urlop macierzynski w UK

2. Urlop macierzyński – Statutory Maternity Pay, SMP

Urlop macierzyński to zasiłek, który wypłaca pracodawca. Należy się kobietom zatrudnionym na stałe, które mieszczą się w tzw. limitach dochodowych. Stanowi zamiennik pensji, podobnie jak w Polsce. Warunkiem jego otrzymania jest praca u danego pracodawcy przez przynajmniej 26 tygodni (w tym przez pierwsze 25 tygodni ciąży). Warto dodać, że aby otrzymać ten zasiłek, średnie zarobki nie mogą być niższe niż 113 GBP tygodniowo. Z takiego płatnego urlopu mogą skorzystać kobiety, które planują urodzić dziecko w Szkocji, Anglii, Walii lub Irlandii Północnej.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile wynosi taki zasiłek i jak jest wypłacany, co konkretnie należy zrobić, by go otrzymać, to koniecznie przeczytaj: Urlop macierzyński w Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii Północnej. 

3. Zasiłek i dodatek macierzyński – Maternity Allowance, MA

To świadczenie zostało stworzone z myślą o kobietach, które nie kwalifikują się do Statutory Maternity Pay. Maternity Allowance należy się pracownikom, którzy nie mogą otrzymać SMP, samozatrudnionym lub kobietom, które zatrudniły się pod koniec ciąży czy dopiero wtedy założyły działalność gospodarczą. To świadczenie wynosi 140,98 GBP tygodniowo lub 90% średnich zarobków (wypłaca się niższą kwotę).

4. Urlop tacierzyński i ojcowski – Statutory Paternity Pay

SPP to specjalny zasiłek stworzony z myślą o ojcach dzieci, którzy również powinni mieć możliwość oddania się opiece nad potomstwem podczas pierwszego, najważniejszego okresu w ich życiu. Zasiłek obejmuje ojców, którzy są w sytuacji spełniającej wszystkie poniższe warunki.

Kto otrzyma zasiłek ojcowski?

  • Biologiczny lub adopcyjny ojciec, ewentualnie partner kobiety lub osoba, która zajmuje się wychowaniem dziecka.
  • Mężczyzna, który jest zatrudniony na stałe, czyli pracował u konkretnego pracodawcy przez przynajmniej 26 tygodni (w tym przez pierwsze 25 tygodni ciąży). Jednym słowem, by otrzymać prawo do zasiłku, trzeba się zatrudnić u pracodawcy przynajmniej na tydzień przed momentem, w którym partnerka zajdzie w ciążę.
  • Ojciec, który będzie pozostawał cały czas w stosunku pracy z pracodawcą, aż do momentu porodu lub zaadoptowania dziecka.
  • Mężczyzna musi zarabiać minimum 113 GBP tygodniowo (nie licząc podatków).

Jak widać, powyższy zasiłek powstał w szczytnym celu: miał przede wszystkim zapewnić ojcom możliwość całkowitego sprawowania opieki nad dzieckiem, by na przykład żona mogła od razu po porodzie wrócić do pracy.

5. Zasiłek i dodatek na dziecko w UK – Child Benefit, CB

CB to świadczenie dla rodziców wychowujących dzieci do 16 roku życia lub maksymalnie do 19 roku życia, jeśli dzieci się uczą. Obejmuje każdego potomka w rodzinie. Najstarszy otrzyma 20.70 GBP tygodniowo, a kolejni po 13.70 GBP. Więcej o Child Benefit tutaj.

ciaza w Anglii

6. Zwrot kosztów opieki nad dzieckiem – ChildCare Element, WTC

Ten zasiłek został stworzony w celu zminimalizowania kosztów, jakie ponoszą rodzice za zapewnienie ich dzieciom opieki (niania, przedszkole). Na okres 2017-2018 wynosi maksymalnie 159,59 GBP na jedno dziecko lub maksymalnie 273,60 GBP na dwoje lub więcej dzieci. Zasiłek przysługuje tylko tym rodzicom, którzy pracują minimum 16 godzin tygodniowo, czyli są zatrudnieni przynajmniej na ¾ etatu.

Rodzice pracujący w Wielkiej Brytanii mogą korzystać z różnych benefitów i świadczeń na dzieci.

Nic w tym dziwnego, że osoby w wieku rozrodczym mieszkające w UK tak chętnie decydują się na powiększenie rodziny. Jak widać z powyższego zestawienia, niektóre z zasiłków można pobierać jeszcze przed rozwiązaniem ciąży. To ogromna zaleta benefitów w UK. Potrzebne środki finansowe można otrzymać jeszcze w ciąży, by przeznaczyć je na przykład na zorganizowanie wyprawki dla dziecka. Dzięki temu zarówno czas oczekiwania na potomka, jak i wychowywanie dziecka jest o wiele mniej stresujące.

Oceń przydatność tego artykułu