benefity w uk

Benefity w UK. O co możesz się ubiegać?

Wielka Brytania słynie z bardzo hojnego systemu opieki społecznej, z którego korzystają także tysiące Polaków. Co prawda brytyjski rząd regularnie tnie różne dodatki, ale nadal jest ich tak dużo, że niektórzy potrafią uzbierać z tego sporą sumę. Szczególnie dużo przywilejów mają rodziny i kobiety w ciąży oraz osoby osiągające najniższe zarobki. Na jakie benefity możesz liczyć mieszkając i pracując w UK? Sprawdź nasz poradnik.

Uwaga!
Przedstawione stawki mogą się zmieniać w czasie – wpis ma charakter poradnikowy, ale przed podjęciem jakichkolwiek akcji należy zweryfikować aktualność zapisów oraz skonsultować się ze specjalistą, doradcą podatkowym lub lokalnym urzędem.

Kwota wolna od podatku

Zacznijmy od kwestii, która w ostatnich miesiącach wyjątkowo interesuje Polaków (z uwagi na obietnice wyborcze polityków). Kwota wolna od podatku obowiązująca w Polsce jest – nazwijmy rzecz po imieniu – śmieszna w stosunku do tego, na co można liczyć w UK.

Na Wyspach od 2020 roku będzie to aż 12.500 funtów, czyli około 61 tysięcy złotych (w Polsce w 2019 roku było to 8 tysięcy złotych). Szybko licząc – stawka w UK jest prawie ośmiokrotnie wyższa niż w Polsce. Oznacza to, że Polak zarabiający w UK najniższą krajową (8,21 funta za godzinę), zapłaci niski podatek w wysokości 20% i jeszcze od mniej niż połowy swoich zarobków. Pozazdrościć.

Komu przysługują brytyjskie benefity?

System opieki społecznej na Wyspach Brytyjskich obejmuje bardzo szeroką grupę mieszkańców, także obcokrajowców. Generalnie różnego rodzaju dodatki przysługują przede wszystkim:

 • osobom bezrobotnym
 • osobom szukającym pracy
 • osobom osiągającym niskie dochody
 • osobom opiekującym się dziećmi
 • emerytom
 • osobom opiekującym się innymi
 • chorym
 • niepełnosprawnym

Nad wszystkim czuwa Departament for Work and Pensions, czyli departament pracy i emerytur, który „w terenie” reprezentują biura Jobcentre plus lub Pension centres (dla emerytów i rencistów). Częścią zasiłków zajmują się również lokalne władze (Council, czyli rady miejskie) oraz agencje rządowe HM Revenue & Customs.

emeryci w uk

Najważniejsze zasiłki i dodatki w Wielkiej Brytanii

Liczba różnych benefitów jest bardzo duża, dlatego w tym poradniku skupimy się tylko na tych najważniejszych, czyli najbardziej dochodowych i możliwych do uzyskania przez praktycznie każdego Polaka pracującego w UK.

Dodatek dla osób o niskich dochodach

Funkcjonują dwie formy takiego zasiłku. Pierwszym jest Income Support. Może go uzyskać osoba, która:

 • Ma ukończone 16 lat
 • Jest samotnym rodzicem
 • Jest zarejestrowana jako niepełnosprawna lub chora
 • Jest studentem lub studentem samotnie wychowującym dziecko
 • Opiekuje się osobą niepełnosprawną, starszą lub chorą
 • Jest w ciąży, a termin rozwiązania przypada najpóźniej za 11 tygodni
 • Ma dziecko, które nie ukończyło 15. tygodnia życia
 • Nie posiada oszczędności wyższych niż 16 tysięcy funtów
 • Nie pracuje lub pracuje do 16 godzin tygodniowo

O dodatek mogą się też ubiegać osoby z przyznanym tzw. Sick Pay (chorobowym), którego wartość jest niższa niż Income Support, gdyby został przyznany oraz osoby, których partner nie pracuje z powodu urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego. Wysokość dodatku jest zawsze ustalana indywidualnie i zależy od wielu czynników, m. in. od sytuacji materialnej wnioskodawcy.

Drugim rodzajem zapomogi dla osób osiągających niskie dochody jest Working Tax Credit. Jest on dedykowany osobom samotnym lub parom, które posiadają dzieci lub nie oraz wypełniają limit minimalnej liczby przepracowanych godzin w tygodniu. W szczegółach wygląda to tak:

 • Rodzice lub opiekunowie wychowujący dziecko pracujący nie mniej niż 16 godzin tygodniowo;
 • Osoby po 16. roku życia, które pracują minimum 16 godzin tygodniowo i z powodu inwalidztwa mają utrudniony dostęp do rynku pracy;
 • Osoby po 50. roku życia, które pracują co najmniej 16 godzin tygodniowo i wracają do pracy po co najmniej sześciomiesięcznym okresie pobierania wskazanych zasiłków;
 • Pary nieposiadające dzieci, w których co najmniej jedna osoba przepracowuje minimum 30 godzin tygodniowo (wówczas zasiłek przysługuje tylko 1 osobie)
 • Osoby samotne po 25. roku życia, które pracują nie mniej niż 30 godzin tygodniowo
 • Osoby samozatrudnione
 • Osoby na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim/ojcowskim lub adopcyjnym.

Tutaj także wysokość zasiłku jest ustalana na podstawie konkretnej sytuacji wnioskodawcy.

child tax credit

Zasiłek dla bezrobotnych

Czyli Jobseeker’s Allowance. W tym przypadku również obowiązują dwa rodzaje dodatków:

 • Contribution-based – jest przyznawany na 6 miesięcy osobom, które odprowadziły odpowiednią liczbę składek ubezpieczeniowych;
 • Income-based – dla osób, które nie opłaciły wymaganej liczby składek w ramach NIN;

Prawo do zasiłku przysługuje osobom, które są zdolne do pracy i mogą ją podjąć w każdej chwili, nie osiągnęły wieku emerytalnego, mają co najmniej 18 lat i przepracowały bez przerwy co najmniej 12 miesięcy.

W przypadku Contribution-based wysokość zasiłku wynosi maksymalnie tygodniowo:

 • Dla osób między 16. a 24. rokiem życia – 57,90 GBP
 • Dla osób powyżej 25. roku życia – 73,10 GBP

W przypadku Income-based jest to odpowiednio:

 • Dla osób samotnych poniżej 25. roku życia – 57,90 GBP
 • Dla osób samotnych powyżej 25. roku życia – 72,40 GBP
 • Dla małżeństw – 114,85 GBP
 • Dla samotnych rodziców poniżej 18. roku życia – 57,90 GBP
 • Dla samotnych rodziców powyżej 18. roku życia – 73,10 GBP

Zasiłki na dzieci

Tutaj wybór jest bardzo duży, ale ograniczenia także są znaczne. Wymienimy najważniejsze rodzaje zasiłków dla rodziców i opiekunów dzieci:

 • Becikowe– wynosi 500 funtów na pierwsze narodzone dziecko, więcej na ten temat przeczytasz w artykule “Ciąża w UK“;
 • Child Benefit – przysługuje każdemu rodzicowi dziecka do 16. roku życia lub starszego (po spełnieniu określonych warunków). Wysokość zasiłku to: 20,70 funtów na najstarsze dziecko i 13,70 funtów na kolejne, więcej o Child Benefit TUTAJ;
 • Child Tax Credit – kolejna forma zasiłku dla rodziców lub opiekunów dzieci, której wysokość jest ustalana indywidualnie w zależności od sytuacji materialnej wnioskodawcy;
 • ChildCare Element – to zwrot kosztów utrzymania dziecka. Maksymalnie można uzyskać do 70% zwrotu, co przekłada się na kwotę 159,90 funtów na jedno dziecko lub 273,60 funtów na dwoje i więcej dzieci. Aby otrzymać to świadczenie oboje rodziców musi pracować w wymiarze co najmniej 16 godzin tygodniowo.

child benefit

Zasiłki i zapomogi na czas pandemii

Pandemia COVID-19 z ogromną siłą uderzyła w brytyjską przedsiębiorczość oraz rynek pracy. Rząd, początkowo bagatelizujący zagrożenie, w końcu wprowadził zdecydowane zasady walki z zagrożeniem, w tym przymusową izolację na terytorium Anglii.

Osoby zmuszone do poddania się kwarantannie lub poddające się jej z własnej woli otrzymują jednorazową zapomogę w wysokości 500 funtów – jest to tzw. self-isolation payment. Aby otrzymać takie świadczenie trzeba spełniać kilka warunków, które dokładnie opisaliśmy w osobnym artykule. Znajdziecie w nim również informacje na temat innych form wsparcia dla osób, które finansowo ucierpiały (pośrednio lub bezpośrednio) w wyniku COVID-19.

Inne dodatki i zasiłki

Lista jest znacznie dłuższa. Polak mieszkający i pracujący w UK może się ubiegać również o zasiłek mieszkaniowy (Housing Benefit), dodatek do podatku mieszkaniowego (Council Tax Benefit), a nawet dodatek do kosztów ogrzewania mieszkania (Cold Weather Payment).

Do tego dochodzi zasiłek pogrzebowy i zasiłek żałobny, zasiłek dla osób niepełnosprawnych oraz różnego rodzaju preferencyjne pożyczki. „Obrotna” osoba, która odnajdzie się w zawiłym systemie brytyjskiej opieki socjalnej może zyskać naprawdę duże sumy – o ile rzeczywiście osiąga niskie dochody.

Jeśli chcesz mieć pewność, czy i jaki benefit ze strony brytyjskiego rządu Ci przysługuje, skontaktuj się z najbliższym Jobcentre plus. Tam (także telefonicznie) uzyskasz wszystkie niezbędne i najbardziej aktualne informacje. Pamiętaj, że przepisy wciąż się zmieniają, najczęściej na niekorzyść osób pobierających zasiłki.

Oceń przydatność tego artykułu

You may also like...

30 komentarzy

 1. Avatar Polka napisał(a):

  Wróciłam półtorej roku temu z Anglii bo rozstałam się z ojcem dzieci. On tam został i pracuje. Ja mam dzieci w wieku 3 i 5 lat a wracając złożyłam wniosek o świadczenie 500+. Dostaje w Polsce tylko dodatek dyferencyjny, bo jest porozumienie regulujące, że pierwszeństwo wypłaty ma kraj gdzie zarobkowo pracuje rodzic. Na zmiany pracować nie mogę bo muszę popołudniu być z dziećmi gdyż nie ma sie kto nikt zająć . Dopiero niedawno odjęłam pracę na umowę zlecenie. Czy mogę pisać do Anglii o wypłatę należnego świadzczenia na dzieci z racji tego że ich ojciec pracuje w UK? Wygłosiłam Angielskie benefity z dniem powrotu do Polski . Bardzo proszę o informację 🙂 serdecznie pozdrawiam

 2. Avatar Lena napisał(a):

  Witam
  Pracuje ok 16godz tyg. Moje wynagrodzenie miesięczne jest około £580
  Mieszkam z partnerem który podobnie jak ja tak pracuje. O jaka pomoc możemy się starać ??

 3. Avatar Mariola napisał(a):

  czy jako samotna matka z 3letnia córka pracuje 20godz tygodniowo mam syna 21 lat pracuje czy mogę ubiegać się o casil redukszyn na małe dziecko

 4. Avatar ula napisał(a):

  ukończyłam 60lat jestem w irlandii pólnocnej 4lata mieszkam z corką i wnuczką krótko pracowałam mam reumatyzm już nie wspomnę o kręgosłupie lecze się na depresje lekką czy mogę starać się o jakiś zasiłek?cięzko jest

 5. Avatar Daniel Blasik napisał(a):

  Witam,
  Chcialbym sprowadzic siostre z dzieckiem 2 letnim do Anglii, na jakis czas do siebie (Mam dom z Councilu). A maz jej dojechalby po jakims czasie.
  Na jaka pomoc moze moja siostra liczyc z job centre i Councilu ?
  Prosze dac mi znac, bede wdzieczny.

  Pozdrawiam,

 6. Avatar Galileo napisał(a):

  Dzień dobry,
  wybieram się do Londynu w celu poszukiwania pracy.
  Szukałem z Polski, ale ciągle okazywało się, że problemem jest moje zamieszkiwanie w Polsce, a nie w Londynie.
  Pytanie: Czy mogę zarejestrować się jako bezrobotny i otrzymać jakieś wsparcie już w czasie szukania pracy. Nie mam miejsca zamieszkania w UK. Będę mieszkał w hostelu ponieważ bez umowy o pracę nie chciano mi wynająć mieszkania. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Avatar MatkaPolka:D napisał(a):

   Cześć, jestem już w Anglii kilka lat. Poszukaj pracy która oferuje staff accomodation. Napisz do mnie jak chcesz wiedzieć więcej 🙂

 7. Avatar M.M. napisał(a):

  Witam,moja córka zaczyna w Szkocji studia dzienne,na jakie benefity lub stypendia może liczyć?

 8. Avatar Elwira napisał(a):

  Witam. Jestem w uk 7miesiecy mam ayna 13lat,ja pracuje srednia zarobkow tygodniowych to 270£. O jakie benefity moge sie ubiegac i od czego zaczac? Z gory dziekuje za odpowiedz

 9. Avatar Wioletta napisał(a):

  Witam chciałabym zapytać będę składała wniosek o 500 plus czy ojciec dziecka pracujący w UK nie może pobierać rodzinnego.jeśli tak to co mam zrobić żeby ojciec nie pobierał rodzinnego

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Dzień dobry, niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie – myślę, że w tej sytuacji najlepiej zasięgnąć informacji u źródła podczas składania wniosku o 500+

 10. Avatar Radzinski napisał(a):

  Jestem od 5-ciu miesiecy na chorobowym (po zawale serca ) Otrzymuje na reke 37

  od 27 lutego jestem na chorobowym po zawale serca ,otrzymuje
  na reke 37f tygodniowo po oplaceniu pokoju z kompani czy mam prawo starac sie o benefit i jak to zrobic

  3

 11. Avatar Magda napisał(a):

  Dzień dobry mam pytanie przeprowadziliśmy się do Irlandii północnej i chcemy się starać o zasiłek na dzieci,jest ich 3 z czego na najstarszą córkę (ma innego ojca)pobierał kindergeld z Niemiec. Czy ja mam się starać tylko na dwie pozostałe córki i czy to rodzinne na najstarszą córkę się wlicza w dochód?

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Niestety nie odpowiem Pani na to pytanie – proszę zwrócić się bezpośrednio do Child Benefit Office / HMRC

 12. Avatar Magdalena napisał(a):

  Witam serdecznie
  Posiadam działalność w uk oraz pobieram benedity. Jakiej kwoty nie mogę przekroczyć rocznie aby nie stracić benefitów ☺️? Pozdrawiam serdecznie

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Proszę o kontakt z najbliższym Jobcentre plus, niestety nie potrafię podać Pani konkretnych wyliczeń, bo w grę wchodzi kilka warunków takich jak rodzaj i czas pracy, wiek czy nawet status związku 🙂

 13. Avatar Ewa napisał(a):

  Witam
  Ja wraz z mężem jesteśmy legalnymy opiekunami zatwierdzonymi przez sąd w UK dla naszej 4 letniej wnuczki.
  O jakie zasilki możemy się starać?

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Proszę skonsultować sprawę z prawnikiem lub z Acas, bo to bardzo wyjątkowa sytuacja. Z tego co wiem, to opiekunowie mogą otrzymywać Guardian’s Allowance oraz Child Benefit, ale nie wiem czy w nie muszą zostać spełnione jakieś dodatkowe warunki

 14. Avatar Ejmi napisał(a):

  Zapomnialam oddac ze mieszka Z corka 6 letnia.

 15. Avatar Ejmi napisał(a):

  Czy Moge ubiegac Sie o rozlonkowe jeśli Pracuje juz rok W Angli a Moj maz Pracuje I mieszka W tym czasie W Polsce?

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Z tego, co kojarzę, to takie dodatki może zapewnić pracodawca, jeśli to on wysłał pracownika gdzieś do pracy za granicę i zależy to od konkretnych zapisów w umowie, nie słyszałam o “rozłąkowym” jako beneficie państwowym w UK, ale nie jestem prawnikiem, mogę się mylić

 16. Avatar Lolllloo napisał(a):

  Witan mam pytanie

 17. Avatar Kate napisał(a):

  Mam pytanie,
  Mój exmąz mieszka i pracuje w Anglii od 2004r.. Ja i córka mieszkalysmy tam przez 3 lata 2005-2008 a potem wróciłyśmy do Polski. Córka chodziła w Anglii do szkoły miała kartę stałego pobytu. Po skończeniu technikum wróciła do Anglii jako dorosła osoba zaczęła pracować i studiować. Wynajmuje pokój. Jest tam teraz od 8 miesięcy, pracuje legalnie ale koszty utrzymania są bardzo wysokie. Czy jako córka emigranta i była rezydentka ma prawo do jakiejś formy pomocy?

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Proszę zerknąć na tą stronę: https://www.gov.uk/benefits-calculators , tam są dostępne różne kalkulatory do wyliczania należnych benefitów w zależności od sytuacji życiowej. Ale z tego co kojarzę, to raczej większość z nich przysługuje wyłącznie obywatelom UK

 18. Avatar Czopek napisał(a):

  Dotacje do dojazdu do pracy

 19. Avatar kwiatek napisał(a):

  No tak można życ a nie jak nas wszyscy obskubuja Ci co nie maja najniższej krajowej emerytury powinni Nie placić podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *