Czy wiesz, że Polki rodzą najwięcej dzieci w UK spośród wszystkich obywatelek innych krajów? Jeśli mieszkasz i pracujesz w UK, przysługuje Ci szereg benefitów pozwalających zmniejszyć koszty opieki nad małym dzieckiem. Child Benefit, Tax-Free Childcare i Child Tax Credit to tylko nieliczne z dodatków – sprawdź co możesz zyskać oraz jak działa system wsparcia młodych rodziców.

Rejestracja dziecka w UK

Na początek musisz zarejestrować swoje dziecko w lokalnym okręgu rejestracyjnym, czyli najczęściej w urzędzie stanu cywilnego (Register Office). Procedura różni się w zależności od kraju w UK:

 • W Anglii, Walii i Irlandii Północnej rejestracji należy dokonać w ciągu maksymalnie 42 dni od urodzenia dziecka.
 • W Szkocji masz na to tylko 21 dni.

child tax credit

Do zarejestrowania dziecka urzędnicy będą potrzebować konkretnych informacji:

 • Daty i miejsca urodzenia,
 • Imienia, nazwiska oraz płci dziecka,
 • Imion i nazwisk rodziców,
 • Adresu rodziców,
 • Daty i miejsca urodzenia rodziców,
 • Daty zawarcia małżeństwa przez rodziców (jeśli było zawarte),
 • Zawodów rodziców,
 • Nazwiska panieńskiego matki.

Po rejestracji zostanie wydany akt urodzenia dziecka, czyli Birth Certificate. Na podstawie tego dokumentu możesz złożyć wniosek o paszport dla pociechy, a także starać się o świadczenia socjalne Child Benefits.

Przedszkole za darmo, ale są kruczki

W Wielkiej Brytanii funkcjonuje program Free Childcare, który jest adresowany do rodziców dzieci w wieku od 3 do 4 lat, niechodzących jeszcze do szkoły. Aby móc skorzystać ze świadczenia, oboje rodziców musi pracować i osiągać dochód na poziomie przynajmniej 120 funtów tygodniowo. Górna granica zarobków wynosi 100 tysięcy funtów rocznie.

Tax Free Childcare

 

Jeśli mieszkasz w Anglii, to zgodnie z prawem Twojemu dziecku przysługuje 570 godzin darmowej opieki przedszkolnej w ciągu roku. Średnio jest więc 15 godzin tygodniowo w ciągu 38 tygodni. To niewiele, dlatego w niektórych regionach Anglii limit został zwiększony do 30 godzin tygodniowo – to, czy zmiana dotyczy także Twojego dziecka, możesz sprawdzić na TEJ  stronie.

W Szkocji ten sam limit wynosi 600 godzin rocznie, czyli 16 godzin tygodniowo przez 38 tygodni. W Walii dzieci mają zapewnioną darmową opiekę przez co najmniej 10 godzin tygodniowo, natomiast w Irlandii Północnej przez 12,5 godziny tygodniowo.

Jest tylko jeden problem. Ta forma pomocy dotyczy wyłącznie dzieci powyżej 2. roku życia. Co z młodszymi maluchami?

Rodziny uprzywilejowane

Bezpłatną opieką przedszkolną mogą zostać objęte dzieci 2-letnie, które pochodzą z tzw. rodzin uprzywilejowanych, czyli:

 • Pobierających zasiłki w formie Income Support, Jobseeker’s Allowance lub Employment Support Allowance,
 • Pobierające Child Tax Credits (za wyjątkiem Working Tax Credits) oraz osiągające dochód do 16 105 funtów rocznie,
 • Otrzymujące Working Tax Credits oraz Child Tax Credits, których dochód nie przekracza 6420 funtów rocznie,
 • Posiadających status uchodźcy,
 • Otrzymujących Universal Credit.

Uwaga!

Powyższe zasady i limity mogą się zmieniać, dlatego zawsze sprawdź aktualność tych informacji na stronie www.gov.uk 

Jeśli nie mieścisz się we wspomnianych limitach, to niestety za opiekę nad małym dzieckiem musisz zapłacić z własnej kieszeni. Na szczęście w Wielkiej Brytanii funkcjonuje bardzo rozbudowany system pomocy rodzinom.

Tax-Free Childcare

Jest to specjalny program przeznaczony dla rodzin, które wychowują przynajmniej jedno dziecko, a oboje rodziców pracuje i osiąga dochód na poziomie przynajmniej 120 funtów tygodniowo. Obowiązuje również górna granica zarobków – 100 tysięcy funtów rocznie.

Program jest skierowany do rodziców, którzy nie pobierają poniższych zasiłków:

 • Universal Credit
 • Child Tax Credit
 • Working Tax Credit

free childcare godziny

Jednocześnie rodzicom nie przysługuje prawo do pobierania voucherów na zakup artykułów dziecięcych. Pozostałe kryteria, które obowiązują rodziców, to:

 • Posiadanie dziecka/dzieci w wieku poniżej 12 lat lub 17 lat w przypadku dziecka niepełnosprawnego,
 • Obowiązek mieszkania ze swoimi dziećmi,
 • Ukończenie 16. roku życia,
 • Życie i praca w UK,
 • Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub prowadzenie własnej działalności.

Skorzystanie z Tax-Free Childcare wymaga założenia specjalnego konta (a Government Gateway). Zasady programu są bardzo proste. Do każdych wydanych 8 funtów na opiekę nad dzieckiem, rząd dokłada 2 funty. Oznacza to, że roczna pomoc rządowa może wynieść nawet 2.000 funtów. Warunkiem uzyskania pomocy jest skorzystanie z oferty instytucji, która przystąpiła do programu oraz opłacanie jej usług ze wspomnianego już specjalnego konta.

Child Tax Credit

Jest to specjalny zasiłek przyznawany rodzicom lub prawnym opiekunom na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem. Można o niego wnioskować bez względu na poziom dochodów. Dokładna kwota zasiłku jest obliczana na podstawie konkretnych informacji, jak:

 • Liczba dzieci w rodzinie,
 • Tygodniowa liczba przepracowanych godzin przez rodzica lub rodziców,
 • Przychód rodziny uzyskany w poprzednim roku podatkowym.

Warto wiedzieć!

 Na stronie rządowej znajdziesz kalkulator, za pomocą którego obliczysz prognozowaną wysokość zasiłku.

child benefit stawki

Childcare Element

Jest to zasiłek będący częścią Working Tax Credit i przysługuje on osobom osiągającym bardzo niskie dochody. Rodzice mogą złożyć wniosek o zwiększenie zasiłku Working Tax Credit do takiego poziomu, aby pokrywał on 70% kosztów opieki nad dzieckiem. Warunkiem uzyskania świadczenia jest praca w wymiarze minimum 16 godzin tygodniowo.

Rodzice mający jedno dziecko mogą otrzymać maksymalny dodatek w wysokości 122,50 funtów tygodniowo, przy dwójce dzieci jest to już 210 funtów.

Żłobki w UK

Instytucja żłobka, czyli Day Nursery, to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie wśród rodziców maluchów w UK. Możesz tam posłać swoje dziecko już po tym, jak ukończy ono 6 tygodni. Górna granica wynosi 5 lat. Przeciętny koszt pobytu dziecka w żłobku to około 150 funtów tygodniowo. Nieco mniej płacą rodzice dzieci po 3. roku życia, ponieważ one są już objęte pulą darmowych godzin rządowych.

Rada

Jeśli chcesz obniżyć koszty opieki nad dzieckiem, rozważ skorzystanie z instytucji opiekuna, czyli Registered Childminder. Tutaj średnio płaci się około 100 funtów tygodniowo i ta forma opieki jest także akceptowana przez rząd (możesz dostać na nią zasiłek).

Opieka medyczna

Na naszym blogu jest już obszerny artykuł na temat opieki medycznej w UK – warto do niego zajrzeć! Przypomnimy więc tylko w skrócie, że na Wyspach funkcjonuje instytucja lekarza rodzinnego, czyli General Practitioner. Aby móc korzystać z jego pomocy musisz się zarejestrować w swojej przychodni – na pewno zrobiłaś to przed porodem, dzięki czemu miałaś dostęp do bezpłatnej opieki ginekologicznej.

Jeśli natomiast chodzi o szczepienia, to te w Wielkiej Brytanii nie są obowiązkowe i rodzice mają wolną rękę w zakresie podjęcia decyzji o zaszczepieniu swojej pociechy. Mimo to za większość podstawowych szczepień i tak nie musisz płacić. Co bardzo ważne w UK z reguły stosuje się bezpieczniejsze szczepionki skojarzone, a to oznacza mniejszą liczbę wizyt w przychodni. Dokładny kalendarz szczepień otrzymasz w swojej przychodni.

szczepienia w uk

Wychowywanie dziecka w Wielkiej Brytanii nie jest tanie, ale dzięki rozbudowanemu systemowi opieki można znacząco ograniczyć te koszty. Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci staranie się o przysługujące Tobie i Twojemu maluszkowi benefity.

Oceń przydatność tego artykułu