Wielka Brytania to gigantyczny rynek pracy, z czego od lat korzystają także Polacy. Kryzys gospodarczy i Brexit wprowadziły nieco zamieszania i obecnie znalezienie zatrudnienia od razu po wyjściu z samolotu nie jest już takie proste. Dlatego oblężenie przeżywają agencje pośrednictwa pracy. Takie firmy działają w każdym mieście, kusząc ciekawymi ofertami i pomocą w załatwieniu wszystkich formalności. Dziś sprawdzamy jak wygląda rejestracja w agencji pracy w UK.

Agencja agencji nierówna

Brytyjski rynek pracy jest bardzo dojrzały, co objawia się również w schemacie działań agencji pośrednictwa. W UK natkniesz się na oferty zarówno agencji uniwersalnych (oferują pracę dla prawie każdego) oraz agencji wyspecjalizowanych w pozyskiwaniu pracowników wykonujących konkretne zawody.

Generalny podział wygląda tak:

  • High Street Recruitment – tych agencji jest najwięcej, oferują one prace do pewnego poziomu wynagrodzeń, zwykle około 30 tysięcy funtów rocznie. Najbardziej znane marki to: Adecco, Manpower czy Office Angels,
  • Specialist Recruitment – są to agencje wyszukujące pracowników dla konkretnych branż. Tutaj popularne marki to: Michael Page czy Eurolondon,
  • Executive Search – agencje headhunterskie, które na zlecenie swoich klientów wyszukują na rynku specjalistów na wysokie stanowiska.

Czy rejestracja w agencji pracy jest płatna?

Absolutnie nie! Jeśli spotkasz się z taką propozycją, to możesz mieć pewność, że agencja działa nieuczciwie lub wręcz nie jest nigdzie zarejestrowana. Idea działalności agencji pośrednictwa pracy jest prosta: pracodawcy płacą im prowizje za znalezienie pracowników. Taka prowizja zwykle jest doliczana do wynagrodzenia pracownika, a nie od niego odciągana!

Najczęściej spotyka się model, w którym pracownik jest oficjalnie zatrudniany przez agencję, a ta następnie „wypożycza” go swojemu klientowi. W takiej sytuacji wszystkie formalności załatwiasz z agencją, to ona także wypłaca Ci pensję.

Rejestracja w agencji pracy

Choć żyjemy w czasach Internetu, to nadal większość agencji pracy wymaga, aby kandydat zarejestrował się osobiście. W niektórych agencjach praktykuje się rejestrację „z ulicy” (wystarczy wejść do siedziby i poprosić o zarejestrowanie), w innych konieczne jest wcześniejsze umówienie się telefonicznie lub poprzez formularz internetowy. Tak czy inaczej na rozmowę zabierz ze sobą CV po angielsku i dokument tożsamości.

Podczas rejestracji zostaniesz zapytany o kilka istotnych faktów, jak np. choroby przewlekłe. Pamiętaj, aby mówić prawdę i niczego nie zatajaj, bo to w przyszłości może się zemścić. Jeśli pochwalisz się świetną znajomością obsługi pakietu MS Office, to konsultant może przeprowadzić krótki test, który potwierdzi Twoje słowa.

Pamiętaj

Aby móc zarejestrować się w agencji pracy musisz posiadać numer NIN, o którym pisaliśmy w TYM poradniku.

Najważniejsze jest zrobienie dobrego wrażenia. Podejdź do sprawy profesjonalnie, ubierz się schludnie (niekoniecznie w garnitur), poćwicz też angielski, aby nie mieć problemów ze zrozumieniem pytań i udzieleniem na nie odpowiedzi. Im lepiej wypadniesz na rozmowie z doradcą, tym większa szansa, że poleci on Twoją kandydaturę swojemu klientowi.

agencja pracy uk

Jak długo czeka się na ofertę z agencji pracy w UK?

Nie ma tutaj żadnej reguły, jednak pamiętaj, że agencje pracy tymczasowe to firmy prywatne, które zarabiają wyłącznie wtedy, gdy znajdzą odpowiednich kandydatów dla swojego klienta – pracodawcy. Dlatego ich działania są naprawdę ekspresowe i skuteczne. Może się nawet zdarzyć, że pierwszą ofertę otrzymasz już na etapie wypełniania dokumentów rejestracyjnych – w skrajnym przypadku możesz nawet zostać od razu skierowany na rozmowę u pracodawcy lub wręcz do pracy!

Jeśli oferta nie pojawia się w ciągu kilku dni, nie wykonuj żadnych nerwowych ruchów. Absolutnie nie wydzwaniaj do agencji z pretensjami, bo to nic nie da. Możesz oczywiście dopytywać o to, czy coś się dla Ciebie nie znalazło, ale generalnie uzbrój się w cierpliwość – prędzej czy później otrzymasz ofertę.

 Dobre rady dla szukających pracy przez agencję w UK

Na pewno warto się zarejestrować w kilku agencjach, co zwiększy Twoje szanse na szybkie znalezienie atrakcyjnej pracy. Przed rejestracją koniecznie napisz wiarygodne i rzeczowe CV w języku angielskim. Pochwal się w nim swoimi umiejętnościami, skończonymi kursami, wykształceniem.

Podczas rozmowy z konsultantem nie popisuj się, nie zgrywaj luzaka czy eksperta w jakiejś dziedzinie – gdyby tak było, to nie potrzebowałbyś pomocy agencji. Na etapie poszukiwania pracy konsultant jest Twoim najbliższym przyjacielem i to od niego w dużej mierze zależy, czy i jaką ofertę otrzymasz.

Rada

Jeszcze przed wybraniem się do agencji określ konkretnie, jakie stanowiska Cię interesują. To przyspieszy proces rekrutacji.

Nawet już po podjęciu pracy utrzymuj kontakt ze swoim doradcą – być może znajdzie dla Ciebie coś lepszego.

Zapamiętaj te sformułowania

W brytyjskich agencjach pośrednictwa pracy na pewno spotkasz się z osobliwym żargonem, który nie będzie dla Ciebie do końca zrozumiały. Dlatego przed wybraniem się na rozmowę z doradcą zapamiętaj, co oznaczają konkretne zwroty:

  • To temp, temping – oba sformułowania oznaczają pracę tymczasową, czyli płatną według stawki godzinowej na podstawie wykazu przepracowanych godzin przez pracownika (a temp),
  • Temp to perm – to żargonowy skrót od temporary to permanent, czyli kontraktu czasowego. W przypadku takich ofert często zdarza się, że pracownik podejmuje później pracę na stałe,
  • Registration – to po prostu rejestracja w agencji, która w zdecydowanej większości przypadków odbywa się podczas osobistej wizyty kandydata. Nie należy mylić tego procesu ze zwykłym wysłaniem CV czy internetowego formularza do agencji.

minimalna płaca anglia

Gdzie szukać agencji pracy?

Na brytyjskim rynku działa mnóstwo agencji pośrednictwa pracy, także tych prowadzonych przez Polaków i skupionych na pomocy naszym rodakom. Pamiętaj jednak, że także w tej branży trafiają się oszuści i naciągacze, na co trzeba bardzo uważać.

Dla własnego bezpieczeństwa warto korzystać z usług agencji zrzeszonych. Ich listę znajdziesz na stronach:

Szukanie pracy poprzez agencję na pewno jest wygodne i daje pewne poczucie komfortu, szczególnie dla osób, które dopiero przyjechały lub zamierzają przyjechać do Wielkiej Brytanii. Jeśli więc zdecydujesz się na tę formę szukania zatrudnienia, pamiętaj o zasadach, które przedstawiliśmy Ci w naszym artykule.

Oceń przydatność tego artykułu