Accrual System jak dziala

Accrual System – urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy w UK

Pierwszy rok pracy na Wyspach to prawdziwa szkoła życia, zwłaszcza dla osób debiutujących w roli emigranta zarobkowego. Znalezienie zatrudnienia w UK nie powinno co prawda stanowić problemu, ale oswojenie się z zupełnie inną kulturą i często skrajnie różnymi od polskich przepisami zatrudnienia, może wywołać niemały stres. Spokojnie, od tego właśnie jest nasz blog. Tym razem wyjaśniamy zasady naliczania urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku pracy w UK i tłumaczymy, czym właściwie jest Accrual System.

Urlop w UK: garść podstawowych informacji

Pierwszą kwestią, jaka z pewnością zainteresuje emigranta zarobkowego w UK, jest roczny wymiar urlopu obowiązujący na Wyspach. Wynosi on maksymalnie 28 dni i jest obliczany w oparciu o prosty przelicznik.

Każda osoba zatrudniona na pełnoetatową umowę o pracę ma prawo do 5,6 tygodnia urlopu wypoczynkowego w ciągu roku kalendarzowego. Jest to górny limit, co oznacza, że nawet jeśli będziesz pracować więcej niż 40 godzin tygodniowo, to i tak nie zyskasz prawa do dodatkowego urlopu.

urlop w pierwszym roku pracy uk

Ważne!

Pracodawca i pracownik mogą się umówić na dłuższy urlop wypoczynkowy (tzw. urlop umowny), który stanowi dość częsty bonus zwiększający atrakcyjność danej firmy na rynku zatrudnienia.

Aby ułatwić sprawę pracodawcom zatrudniającym pracowników w oparciu o system godzinowy, przyjmuje się, że podstawa wymiaru urlopu wynosi 12,07% od całkowitej liczby przepracowanych godzin. W żadnym przypadku nie może to być jednak więcej niż 28 dni.

Dla osób dopiero rozpoczynających karierę zawodową na Wyspach, szokująca może być informacja, że pracodawcy mają prawo odliczać od wymiaru urlopu dni ustawowo wolne od pracy, tzw. Bank Holidays. Jeśli za ten dzień pracownik dostaje normalne wynagrodzenie, to pracodawca może uznać, że w ten sposób podwładny wykorzystał jeden z przysługujących mu dni urlopowych.

W tym miejscu postawimy kropkę, ponieważ wszystkie zasady dotyczące sposobu naliczania urlopu wypoczynkowego w Wielkiej Brytanii dość szczegółowo opisaliśmy w innym poradniku. Warto przeczytać!

Nabycie prawa do urlopu

Jak już wspomnieliśmy, prawo do urlopu wypoczynkowego w UK mają wyłącznie osoby zatrudnione w oparciu o umowę pracę – również w niepełnym wymiarze godzinowym. Nie dotyczy to zatem pracowników kontraktowych czy samozatrudnionych. Warto o tym pamiętać, bo może to być jeden z argumentów przemawiających za wyborem konkretnej oferty pracy.

Obowiązkiem pracodawcy jest poinformowanie nowoprzyjętego pracownika, od kiedy zaczyna biec jego tzw. rok urlopowy. Jest to o tyle ważne, że zgodnie z brytyjskim prawem pracy osoba zatrudniona musi wykorzystać cały przysługujący jej urlop właśnie w tym okresie. Jeśli w umowie nie ma wzmianki o ramach roku urlopowego, wówczas przyjmuje się, że jest on liczony od dnia rozpoczęcia pracy.

Przykład:

Jan Kowalski zatrudnił się w brytyjskiej firmie 1 lutego 2018 roku. Zgodnie z prawem jego rok urlopowy trwa do 1 lutego 2019 roku – w tym czasie powinien wykorzystać cały przysługujący mu urlop.

Istnieje jednak możliwość tzw. przeniesienia urlopu. Jeśli pracownikowi przysługuje maksymalny wymiar, czyli 28 dni, to w porozumieniu z pracodawcą ma prawo do przeniesienia maksymalnie 8 dni na kolejny rok urlopowy. Istnieją jeszcze szczególne przypadki, mianowicie:

 • Gdy pracownik nie mógł wykorzystać urlopu z powodu choroby – wówczas przysługuje mu prawo do przeniesienia maksymalnie 20 dni na kolejny rok urlopowy;
 • Gdy pracownik nie mógł wykorzystać całego urlopu, bo w momencie zatrudnienia przebywał już na innym urlopie (np. macierzyńskim) – wówczas nabywa prawo do przeniesienia części lub całości podstawy wymiaru urlopu na kolejny rok;

W momencie rozpoczęcia pracy od razu zaczynasz „budować” swój wymiar urlopu. W pierwszym roku zatrudnienia obowiązują jednak nieco inne zasady.

pierwszy urlop uk

Accrual System

Jest to system naliczania urlopu w pierwszym roku zatrudnienia. Został stworzony po to, aby zagwarantować prawo do jakiegokolwiek wolnego osobom, które z oczywistych powodów nie mogą skorzystać z pełnego 28-dniowego urlopu, bo podjęły zatrudnienie już w trakcie roku urlopowego obowiązującego w danej firmie.

Taka nowozatrudniona osoba z góry otrzymuje 1/12 rocznej podstawy wymiaru urlopu za każdy przepracowany miesiąc.

Przykład:

Anna Nowak podjęła pełnoetatową pracę na Wyspach 1 października 2018 roku. Do końca roku urlopowego (w jej firmie jest to 31 grudnia) nabędzie prawo do ¼ podstawy wymiaru urlopu, czyli 7 dni. Od 1 października 2019 roku będzie już jej naliczany normalny, 28-dniowy urlop.

Przydatne narzędzie do samodzielnego obliczania przysługujących dni urlopowych

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy pracodawca na pewno prawidłowo nalicza Ci urlop lub też nie wiesz, ile dni wolnych należy Ci się za już przepracowany okres, możesz skorzystać z bardzo wygodnego kalkulatora, który został udostępniony na brytyjskiej stronie rządowej.

Wystarczy tam tylko podstawić dane dotyczące formy i okresu zatrudnienia. Wynik jest uzyskiwany automatycznie. Jeśli wyliczenia nie zgadzają się z tym, co przedstawił Ci pracodawca, poproś go o wyjaśnienia. W ostateczności możesz skorzystać z bezpłatnego doradztwa Acas. Urzędnik udzieli Ci szczegółowych informacji pod numerem: 0300 123 11 00 – jest czynny od poniedziałku do piątku między 8 a 18 i w sobotę od 9 do 13.

prawo do urlopu uk

Oceń przydatność tego artykułu

You may also like...

3 komentarze

 1. Avatar Kamila Bialowas napisał(a):

  super info dzieki.prosze o więcej i pozdr

 2. Avatar Wojciech napisał(a):

  Wartościowe informację dzięki

 3. Avatar Wojciech napisał(a):

  Super informacje dzięki bardzo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *